Na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) sa v dňoch 24. a 25. júna uskutočnilo úvodné stretnutie partnerov k novému medzinárodnému projektu Medzigeneračná STEAM univerzita, ktorý získal podporu z programu Erasmus+ (KA210-ADU). Projekt má ambíciu prepájať generácie prostredníctvom inovatívneho vzdelávania v oblastiach vedy, technológií, inžinierstva, umenia a matematiky (STEAM).
Dvojročnú spoluprácu odštartovali partneri zo Žilinskej univerzity a Mendelovej univerzity v Brne počas tzv. kick-off meetingu v Žiline. Cieľom projektu je vytvoriť priestor pre zmysluplný medzigeneračný dialóg, zdieľanie skúseností a podporu občianskej angažovanosti mladých aj starších generácií.
„V kontexte súčasných spoločenských výziev vnímame dôležitosť posilňovania medzigeneračných väzieb a podpory inkluzívneho vzdelávania. Tento projekt je dôkazom, že univerzita môže byť nielen miestom pre študentov, ale aj priestorom na budovanie mostov medzi ľuďmi rôzneho veku a životných skúseností,“ uviedol rektor Žilinskej univerzity prof. Ing. Ján Čelko, CSc.
Projekt zahŕňa zber príkladov dobrej praxe, tvorbu metodickej publikácie, návrh kurikula a výučbových nástrojov (toolkit), ako aj pilotné testovanie vzdelávacích modulov v zmiešaných skupinách mladých a seniorov. Výstupy budú voľne dostupné vo forme e-booku a databázy, pričom projekt bude podporený rôznorodými podujatiami ako aj záverečnou konferenciou.
Dôležitou súčasťou projektu je dôraz aj na rozvoj tzv. mäkkých zručností, ako je tímová spolupráca, kritické myslenie, komunikácia či empatia. Práve tieto schopnosti sú kľúčové pre fungovanie modernej spoločnosti a zamestnateľnosť v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Spoločné vzdelávanie mladých a starších nielen obohacuje účastníkov o nové pohľady, ale zároveň prispieva k prekonávaniu predsudkov a budovaniu súdržnejšej komunity.
Koordinátorom celého projektu je Ústav celoživotného vzdelávania UNIZA, ktorý v oblasti medzigeneračného vzdelávania pôsobí dlhodobo. „Zámerom tohto projektu je nielen priblížiť technické a prírodovedné témy rôznym vekovým skupinám, ale predovšetkým podporiť medzigeneračný dialóg a vzájomné učenie sa,“ uviedla hlavná koordinátorka Lucia Hrebeňárová z Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA. „Projekt má za cieľ prispieť k rozšíreniu dostupného, inkluzívneho a udržateľného vzdelávania pre všetky vekové kategórie, “ dopĺňa Hrebeňárová.
Viac informácií o projekte je dostupných na stránke www.ucv.uniza.sk. Priebeh aktivít je možné sledovať aj prostredníctvom sociálnych sietí a vzdelávacej platformy EPALE.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Erasmus+.
Ing. Zuzana Mikušová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing