Žilinská univerzita žije športom a len jeden deň v roku odovzdá putovný pohár rektora

Vo štvrtok 10. 9. 2020 sme na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) strávili tradičný Športový deň rektora. Zažiť tento deň v športových súťažiach, ale aj nesúťažných disciplínach si dovolili muži a ženy, tímy aj jednotlivci, zamestnanci, vedci, výskumníci a vysokoškolskí učitelia zo všetkých siedmych fakúlt UNIZA. Slávnostne ho otvorila vysoko populárna a aktuálna – cykloturistika, novinka podujatia UNIZA 2020.

9. ročník Športového dňa rektora slávnostne otvoril pred Novou menzou príhovor rektora UNIZA, po ktorom nasledovala nesúťažná disciplína cykloturistika. Súčasne pokračovali všetky súťažné disciplíny: futsal, volejbal, basketbal, florbal, lukostreľba, bedminton, tenis, streľba zo vzduchovky, stolný tenis, preťahovanie lanom, nohejbal. V ponuke bolo celkovo 11 súťažných a 2 nesúťažné disciplíny (cykloturistika, kruhové cvičenie pre ženy). Na jednotlivých stanovištiach čakali účastníkov podujatia zaujímavé aktivity a výzvy, ktoré každý úspešne zvládol.

Krásu cykloturistiky si prišli užiť naši jednotlivci z UNIZA na cestných i horských bicykloch a aj elektro- bicykloch. Rýchlo sa míňajúca krajina pri poriadnej rýchlosti s vetrom v chrbte všetkých veľmi bavila. Trasu UNIZA-Starý hrad-Varín-Chata pod Jedľovinou-Chata pod Suchým-UNIZA prešla časť posádky s veľkým nasedením a výkonom. Menej náročnú trasu UNIZA- Starý hrad- UNIZA si zvolila ďalšia časť účastníkov, pričom všetci boli v cieli odmenení rovnako, zlatými medailami Ústavu telesnej výchovy (ÚTV) UNIZA. Tie získali aj všetky športovkyne ďalšej nesúťažnej disciplíny - kruhové cvičenie pre ženy, ktoré sa nieslo v štýle „nesúťažíme, ale športujeme“ – vyhrávali všetky ženy, ktoré mali chuť sa hýbať.

Celé popoludnie sa nieslo v duchu dobrej nálady, príjemných rozhovorov a spoločných stretnutí. Podujatie bolo veľmi dobre zorganizované, už tradične Ústavom telesnej výchovy (ÚTV) a všetkými jeho členmi, pedagógmi a športovými nadšencami, ktorí boli vždy k dispozícií a zabezpečovali plynulý priebeh akcie. Zúčastnilo sa veľké množstvo ľudí, niektorí aj vo viacerých disciplínach. Celkovo bolo prihlásených viac než 350 pretekárov vo všetkých 13-tich disciplínach , čo je porovnateľný počet s predchádzajúcim ročníkom podujatia. A ktoré tri disciplíny mali najpočetnejšie zastúpenie? Streľba zo vzduchovky, preťahovanie lanom a lukostreľba. Divácky najatraktívnejšia súťaž bola preťahovanie lanom.

Na záver športového dňa boli vyhodnotené súťaže jednotlivcov, družstiev, ako aj súťaž fakúlt (podľa počtu bodov získaných za umiestnenie v jednotlivých športových disciplínach). Putovný pohár rektora UNIZA už po tretíkrát získala Fakulta elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) UNIZA.

Každá športová disciplína má svoje pravidlá, vybavenie aj štýl a špecifických príslušníkov. Na Športovom dni rektora sa ľudia spoznávajú inak, hľadajú si k sebe cesty, ktoré pri každodenných pracovných povinnostiach nespoznajú, sú preto veľmi priateľskí. Žijú Športový deň rektora bez nastavení a limitov, bez príprav a tréningov, iba tak, pre dobrý pocit, radosť a spoločné zdieľanie rovnako naladených ľudí.

„Neustále niečo zažívame. Nové výzvy, disciplínu, humor, rozptýlenie a ešte oveľa viac. Prítomné okamihy, ktoré zažívame na UNIZA, ovplyvňujú naše budúce vzťahy. Som veľmi rád, že Športový deň rektora prináša radosť z pohybu, ale aj vyšší level spoznania a porozumenia,“ povedal prof .Ing Jozef Jandačka, PhD., rektor UNIZA.

Vedenie a zamestnanci UNIZA sa už teraz tešia na skvelé a rovnako dobre zorganizované podujatie v ďalšom roku!

Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing

16092020 TS pohar rektora FEIT 2020