Atletické súťaže odštartovali Letnú univerziádu SR 2020

Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) záleží na rozvoji športu a kvalitnom vzdelávaní, a aj preto je hrdým organizátorom najprestížnejšej univerzitnej športovej súťaže, Letnej univerziády LU SR 2020. 1. septembra 2020 sa uskutočnila prvá športová súťaž v kráľovnej športov – atletike. Mladí úspešní športovci, ktorí získali finálové umiestnenia, boli ocenení originálnymi medailami. Jedinečné zážitky sa skladajú zo zlomkov sekúnd, ktoré ich viedli na ceste k úspechu.

Miestom konania LU SR 2020 v atletike bol športový areál prof. Pavla Gleska v Centre Akademického športu STU v Bratislave. Súčasťou univerzitnej súťaže bol aj 36. ročník Memoriálu Tomáša Babiaka. V sťažených podmienkach pod vplyvom vetra, vlhka a dažďa prijalo výzvu súťažiť na LU SR 2020 viac než 100 športovcov v 26-tich atletických disciplínach. Niektorí sa zúčastnili aj viacerých súťaží a boli aj takí, ktorí uspeli vo všetkých vybraných súťažiach a domov si odniesli sadu medailí.

LU SR 2020 v atletike otvorili príhovory prof. Ing. Jozefa Jandačku, PhD. (rektor UNIZA), PaedDr. Júliusa Dubovského (prezident SAUŠ) a Ing. Zdenka Národu (riaditeľ súťaže atletika, STU BA). Zúčastnili sa aj ďalší členovia organizačného výboru, vrátane Antona Siekela (prezident SOŠV). Pri tak významnom podujatí bola samozrejmosťou už tradičná študentská hymna Gaudeamus igitur. Športové naladenie bolo potom všadeprítomné, na otvorenom priestore štadiónu bolo počuť a vidieť synchronizované dýchanie a rytmické pohyby bežcov, výkriky oštepárov alebo diskárov, povzbudzovanie trénerov, členov tímu alebo priateľov. Vnímať športovú súťaž v súlade s vonkajšími podmienkami a vnútornými nastaveniami mladých súťažiacich študentov sa s rešpektom podarilo nielen športovcom, ale aj organizátorom, trénerom a dobrovoľníkom.

Aj keď boli všetky športové etapy sprevádzané nepriazňou počasia, boli tu jeden svetlý a jasný moment, keď vyšlo slnko a takmer dvadsiatka mladých mužov pretekala v najdlhšej a počtom účastníkov v najväčšej bežeckej disciplíne LU SR 2020 – v behu mužov na 5000 m. UNIZA tu mala najväčšie zastúpenie súťažiacich. Mladý, ambiciózny študent z Fakulty riadenia a informatiky, UNIZA, Dalibor Jakal prejavil svoj talent a rozvahu, keď do cieľa dobehol druhý v poradí a zároveň prekonal svoj osobný rekord.

Atletické súťaže mali hladký priebeh, plynulú následnosť, niektoré prebiehali nerušene vedľa seba, a aj keď ubiehali veľmi rýchlo a dynamicky, zážitky z nich cítiť ešte dnes. Pretekárky a pretekári v atletike mali väčšie šance konfrontovať sa s kvalitnými súpermi, dosiahnuť alebo prekonať osobný rekord, potvrdiť svoj výkon aj na veľkých pretekoch, prekonať vlastné hranice a limity, priblížiť sa k ďalšej méte, splniť si vnútornú túžbu alebo sen. Bolo tu niekoľko hlboko koncentrovaných športovcov, ktorí dosiahli vynikajúce umiestnenie, rekord alebo víťazstvo. Kompletné výsledky zo súťaže v atletike nájdete na linku.

Radosť zo samotnej súťaže, jej organizácie aj priebehu vyjadril organizátori súťaže aj súťažiaci, ktorých cesta na LU SR 2020 nekončí, práve naopak. Pokračuje ďalej. S vlastným nastavením, s podporou univerzít a športového zázemia chcú mladí, talentovaní športovci dokázať sebe aj okolitému svetu odvahu, vytrvalosť, zdolanie prekážok a dosahovanie cieľov, ktoré sú najväčšou osobnou odmenou pre športovcov.

O výsledkoch súťaží, o tom, kto získal titul „Majster LU v SR 2020“ bude informovať web stránka www.lusr2020.uniza.sk, na ktorej čoskoro nájdete aj videozáznamy z výnimočných a neopakovateľných športových disciplín.

LU SR 2020 bude prebiehať 5. 10. - 8. 10. 2020 v Žiline, kde sa zúčastnia ďalšie športové talenty študentov, a to v 13-tich športoch.

Mgr. Adriana Valentovičová

04092020 TS LUSR2020 1