Vyučovaním formou zmiešanej mobility nasleduje Žilinskej univerzita v Žiline svetové trendy

Študenti Fakulty riadenia a informatiky (FRI) UNIZA mohli študovať v rámci medzinárodného projektu formou zmiešanej mobility (blended mobility). V zmysle pravidiel programu Erasmus+ sa pri zmiešanej mobilite kombinuje fyzická účasť s virtuálnou, pričom fyzická účasť na mobilite má stanovenú minimálnu a maximálnu dĺžku trvania, aby tak bol zaistený čo najväčší efekt a dopad mobilít.

Študentom UNIZA bola zmiešaná mobilita ponúknutá v rámci projektu SmartSoc (2019-1-SK01-KA203-060789). Tento projekt s názvom „Vzdelávanie budúcich IKT expertov založené na potrebách smart spoločnosti“ je financovaný z programu Erasmus+, kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá. FRI UNIZA je koordinátorom projektu. Do projektu je zapojených ďalších 11 univerzít a jedna nezisková organizácia z ôsmych krajín Európskej únie. Doc. Peter Márton vysvetľuje: „Hlavným cieľom projektu je spoločne pripraviť výučbové podklady, pomocou ktorých bude možné vysokoškolských študentov informačných a komunikačných technológií (IKT) vzdelávať v oblasti podnikania a udržateľného rozvoja, s dôrazom na inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky a krajín partnerov projektu.“ Inteligentná špecializácia je koncepcia inovačnej politiky, ktorej cieľom je podporiť národné alebo regionálne inovácie, prispieť k rastu a prosperite tým, že štátom alebo regiónom pomôže a umožní sústrediť sa na svoje silné stránky.

V zmiešanej mobilite projektu SmartSoc sa začalo virtuálnou mobilitou 2. marca 2020. 39 študentov partnerských univerzít bolo rozdelených do 9 tímov, pričom každý tím riešil jednu prípadovú štúdiu. Ukončenie programu virtuálnej mobility sa kvôli pandémii viackrát posunulo. Výsledky svojej práce a návrh podnikateľského plánu pre virtuálny start-up podnik odovzdali študentské tímy do konca mája. Podnikateľské plány posudzujú traja experti z hľadiska technických, podnikateľských a sociálnych dopadov.

„Svojim podnikateľským plánom sa budú študentské tímy venovať spoločne opäť na fyzickej mobilite, ktorá bude trvať dva týždne. Pôvodne sa mala fyzická mobilita konať hneď po skončení virtuálnej mobility od 11. do 22. mája 2020, v campuse UNIZA. Žiaľ, vzhľadom na pandémiu Covid-19 musela byť fyzická mobilita presunutá na iný termín. Organizačný tím projektu SmartSoc dúfa, že účastníkov zmiešanej mobility privíta v Žiline v čase od 14. do 25. septembra,“ vysvetľuje doc. Peter Márton.

Okrem práce v tímoch, na vylepšovaní podnikateľských plánov virtuálnych start-up podnikov, sú pre študentov v rámci fyzickej mobility pripravené zaujímavé prednášky z oblasti najnovších trendov v IKT odbore, využití IKT produktov v podnikaní, dôležitých aspektov podnikania v IKT a exkurzie. Pre študentov a vysokoškolských učiteľov zo zahraničia bude pripravený aj bohatý kultúrny a sociálny program. Zahraniční účastníci sa môžu zúčastniť osláv 30. výročia založenia Fakulty riadenia a informatiky (FRI). Projekt nemá len vzdelávacie, ale aj interkultúrne ciele. V rámci fyzickej mobility majú študenti spoznať rozdielnosti medzi národmi zo zúčastnených krajín a tiež naučiť sa chápať tieto rozdiely a porozumieť, ako tieto rozdiely pomáhajú budovať rozmanitosť Európskej únie.

Organizačný výbor projektu SmartSoc začne hneď v septembri s prípravou zmiešanej mobility pre ďalší akademický rok. Tá by sa mala začať v marci 2021 a ukončiť v máji 2021 v španielskej Valencii. Dovtedy bude pripravovať nové témy prípadových štúdií, vyberať z nominácií študentov a vysokoškolských učiteľov partnerských univerzít a pripravovať obsah e-learningovej platformy pre zdieľanie výučbových materiálov. V aktuálnej zmiešanej mobilite sa používala na zdieľanie výučbových materiálov platforma Moodle. Po skúsenostiach získaných počas pandémie Covid-19 sa pravdepodobne prejde k používaniu platformy Microsoft Teams.

Projekt SmartSoc bude mať za sebou o niekoľko týždňov prvú tretinu realizácie. Začal sa 1. septembra 2019 a skončí sa po troch rokoch. Partneri projektu majú pred sebou prípravu ďalších dvoch zmiešaných mobilít. Výučbové materiály pripravené a použité v zmiešaných mobilitách budú spoločným základom pre predmety, ktoré budú po skončení projektu vyučované na partnerských univerzitách. Obsah prvej zmiešanej mobility, ktorá končí v septembri tohto roka, bude odbornej i širokej verejnosti voľne prístupný na projektovom portáli platformy moodle a tiež na projektovom webovom sídle – smartsoc.uniza.sk.

Doc. Viliam Lendel, prodekan pre vzdelávanie Fakulty riadenia a informatiky na záver konštatuje: „Realizovaná zmiešaná mobilita je pre študentov FRI UNIZA zaujímavou skúsenosťou s podobnou formou organizovania výučby predmetu. UNIZA chce túto formu vyučovania postupne rozširovať na vyučovanie ďalších vybraných predmetov.“ Napríklad v marci 2020 sa stala FRI UNIZA členom konzorcia, ktoré podalo ďalšiu prihlášku projektu Erasmus+, kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá. Cieľom projektu je vytvoriť podklady a spoluprácu medzi siedmymi európskymi univerzitami v študijných programoch zameraných na informačné a komunikačné technológie pre niekoľko tzv. jadrových predmetov. Podpora organizovania zmiešaných mobilít je jednou z priorít nového programu Erasmus+, ktorého obdobie začne v roku 2021. Zmiešané mobility umožňujú na jednej strane študentom ostať počas väčšiny semestra na domovskej univerzite, ale na druhej strane získať skúsenosť zo spolupráce so študentmi z iných univerzít v zahraničí a tiež samotným pobytom na zahraničnej univerzite.

Mgr. Adriana Valentovičová