Epidémia potvrdzuje nevyhnutnosť posilňovania kritického myslenia aj u dospelých

Ústav celoživotného vzdelávania Žilinskej univerzity v Žiline ako partner projektu NEWS bude lídrom v tvorbe metodiky podporujúcej aplikáciu nástrojov posilňujúcich kritické myslenie vo výučbe informačno-komunikačných technológií, cudzích jazykov a mediálnej výchove. Lektori ďalšieho vzdelávania budú tak aj vďaka výstupom projektu môcť lepšie a cielenejšie vzdelávať ľudí starších ako 45 rokov. Téma, ktorej význam sa v súčasnej jedinečnej situácii plnej zaručených informácií opäť dostáva do popredia najmä u dospelých.

PROJEKT “NEWS” podporený Európskou komisiou vytvára priestor na tvorbu inovatívnych prístupov, prostredníctvom ktorých môžu byť skúsení lektori ďalšieho vzdelávania nápomocní začínajúcim lektorom a učiacim sa v témach ako sú média, kritické myslenie a cudzie jazyky. Projektové konzorcium tvorí 7 organizácií zo 6 krajín, pričom každá z nich plní špecifickú úlohu na základe svojich odborných skúseností.

V úvode riešenia projektu sa uskutočnil Prieskum potrieb v oblasti vzdelávania dospelých. S pomocou jeho výstupov bude v koordinácii Ústavu celoživotného vzdelávania vytvorená všeobecné metodológia pre efektívnejšiu a cielenejšiu aplikáciu nástrojov kritického myslenia vo vzdelávaní starších učiacich sa. Všeobecná metodika bude odrazovým mostíkom pre konkrétne riešenia v mediálnej výchove, vo vzdelávaní informačno-komunikačných technológií a vo vzdelávaní cudzích jazykov. V záverečnej fáze riešenia projektu budú vo všetkých partnerských krajinách vyškolení lektori ďalšieho vzdelávania vo vytvorenej integrovanej metodike. Následne tak budú môcť školiť ďalších lektorov s ohľadom na všetky riešené aspekty.

„Chceme, aby ľudia vedeli využívať kritické myslenie v každodenných situáciách, aby sa opierali o dôveryhodné informácie, vytvárali si vlastný názor a vedeli ho vysloviť,“ povedal o projekte Albert Kulla, riešiteľ projektu, vysokoškolský učiteľ odborného cudzieho jazyka a lektor vzdelávacieho programu „Seniorská škola žurnalistiky“.

Ústav celoživotného vzdelávania je integrálnou súčasťou Žilinskej univerzity v Žiline. Jeho dlhodobým cieľom je vytvárať a inovovať portfólio jazykového vzdelávania, odborných a záujmových programov. Tvoria ho sekcie

• Sekcia ďalšieho vzdelávania (jazykové kurzy, Univerzita tretieho veku, vzdelávanie VŠ učiteľov) a
  • Sekcia cudzích jazykov zabezpečujúca výučbu odborného cudzieho jazyka na šiestich fakultách Žilinskej univerzity.

Jednotlivé cieľové skupiny, ku ktorým aktivity smerujú, sú odlišné. Preto si vyžadujú diferencovaný prístup k tvorbe obsahu, voľbe metód výučby, tvorbe rozpočtu, výbere lektorov, administrácii, priebežnom i záverečnom hodnotení celého procesu vzdelávania. Obe sekcie sa navzájom dopĺňajú a tvoria kompaktný vzdelávací celok.

Mgr. Adriana Valentovičová