Technologický inkubátor rozvíja podnikanie študenta v online prostredí

Technologický inkubátor Univerzitného vedeckého parku Žilinskej univerzity v Žiline (TI UVP UNIZA) podporuje študentov a startupistov a vzájomne prepája univerzitu s praxou. Inkubovaným firmám umožňuje osobné konzultácie s mentormi, odborníkmi, inštitúciami a firmami, organizáciami na podporu a rozvoj malého a stredného podnikania. Pomáha doktorandom, mladým študentom podnikateľom a aj maturantom pri príprave online vzdelávania. Práve to je predmetom záujmu a podnikateľského plánu študenta Žilinskej univerzity v Žiline.

Technologický inkubátor (TI UVP UNIZA) je súčasťou Centra pre transfer technológií Univerzitného vedeckého parku UNIZA. Rôznorodá výskumná činnosť, zapájanie sa do projektov a vzdelávanie, poskytovanie informácií pre potreby študentov pri riešení inovačných ekosystémov, startupov, realizácii prieskumov a konzultácii sú len časťou širokého spektra činností technologického inkubátora. Plnohodnotne ďalej rozvíja aj nadnárodnú spoluprácu, v ktorej má skúsenosti a referencie.

TI UVP UNIZA poskytuje bezplatné konzultácie všetkým študentom denného štúdia vrátane doktorandského štúdia. Oblastí pomoci je veľa. Oblasť duševného vlastníctva projektov a právnych náležitostí je dôležitá, aby sa pri rozbehu projektu niečo nezanedbalo a študenti tak neprišli o svoje projekty. Následne sa vytvára plán, čo sa bude realizovať s projektom a kto sa ním bude zaoberať. Vďaka  kooperácii a existencii v rámci UNIZA, kde sa vyskytuje veľké množstvo expertov a spoluprácam s podnikmi a organizáciami s programami na podporu podnikania, vie TI UVP UNIZA poradiť študentom a ďalším záujemcom aj so službami, ktoré nie sú v ponúkanom portfóliu. Základom pre takéto fungovanie je dobré nastavenie sietí v inovačnom ekosystéme v Žilinskom regióne a na Slovensku.

V súčasnosti TI UVP UNIZA pomáha aj študentovi Fakulty riadenia a informatiky (FRI) UNIZA pri príprave online vzdelávania maturantov na maturitu z anglického jazyka v online priestore. Podnikanie študenta môže transformovať na vyššiu úroveň a pomôcť mu pri dosahovaní jeho cieľa. Študent Kade Mackintosh založil online jazykovú školu na Slovensku English.sk. Na celoslovenskej súťaži startupov & študentských podnikateľov – JCI , kde úspešne reprezentoval UNIZA, vyhral hlavnú cenu TV JOJ. Cieľom vyhlásenej celoslovenskej súťaže Študentská podnikateľská cena bola podpora študentov v tom, aby realizovali svoj podnikateľský sen už počas štúdia.

Kade Mackintosh reagoval na vysoký dopyt, predovšetkým mladých ľudí, po absorbovaní informácií priamo z pohodlia domova, online. Keďže je angličtina jeho materinský jazyk a informatika záľubou a študijným predmetom, realizoval projekt z vlastných zdrojov. Študent si môže zaregistrovať svoj profilový účet na English.sk, kde dostane prístup ku digitálnej učebni s rezervačným kalendárom. Súčasťou tohto projektu sú dočasní zamestnanci, brigádnici a dobrovoľníci. Študent FRI verí, že čím skôr si ľudia zariadia život, tým skôr ho budú žiť. „Ak ste ako ja, že ešte bývate v mama-hoteli bez hypotéky, rodiny a iných záväzkov, teraz je najlepší čas na slobodné experimentovanie s vašimi ambíciami. Začnite teraz!“ vyzýva študentov.

Kade Mackintosh z FRI chce vylepšiť systémy vyučovania, rozširovať online vzdelávanie a zvýšiť dosah do väčšej komunity, aby sa každý študent na Slovensku s túžbou naučiť sa alebo zlepšiť sa v angličtine mohol obrátiť na jeho jazykovú školu. S pomocou TI UVP UNIZA sa zameria na niekoľko dôležitých krokov potrebných pre úspešné zvládnutie projektu pre online vzdelávanie maturantov. Na spoluprácu so silným partnerom, ktorý mu dodá hodnoverný materiál a odobrí projekt, na financie pre lepšie technologické vybavenie a na prieskum trhu zákazníkov.

TI UVP UNIZA má za sebou niekoľko úspešných projektov, z tých najvýznamnejších je projekt na vyhľadávanie ľudí v nedostupnom teréne, ktorý riešil študent Fakulty elektrotechniky a informačných technológií UNIZA. So svojim nápadom vyhral aj jeden z ročníkov súťaže Startup Weekend v Žiline.

Cieľom TI UVP UNIZA je vytvárať jedinečnú univerzitnú platformu v regióne a rozvíjať podnikanie študentov počas štúdia. Budovať tak komunitu startupov, študentov, vedcov, pedagógov a súkromného sektora so zameraním sa na výmenu skúseností a zručností. TI UVP UNIZA preto vytvára dlhodobo udržateľné mechanizmy spolupráce a motivuje k hlbším väzbám akademického prostredia s komerčnými partnermi.

„Nebojte sa prichádzať s novými podnetmi, pretože niekedy stačí naozaj máličko a z malého nápadu môže vzniknúť veľký projekt. Buďte vytrvalí a nevzdávajte sa!“ vyzvala študentov Ing. Veronika Šramová, PhD., výskumníčka Centra pre transfer technológií UVP UNIZA.

Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing