Študenti UNIZA pomáhajú v boji proti koronavírusu SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19 aj výrobou ochranných štítov

Študenti UNIZA si kladú konštruktívne ciele. Tvoriť, vyrábať, podieľať sa na niečom je príležitosť v pozastavenom režime prezenčnej výučby, kedy aj čas izolácie doma pôsobí na momentálnu udalosť pandémie ako katalyzátor. Veci, čo sa dejú, sú viditeľnejšie a efektívnejšie sa vyvíjajú. V marci 2020, v dobe koronavírusu, sa študenti Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) zapojili do boja proti COVID – 19 výrobou ochranného štítu pre zdravotníkov.

V čase prerušenej prezenčnej výučby sa študenti vzdelávajú aj prostredníctvom e-learningu. Na internete je množstvo inšpiratívnych nápadov zo zahraničia, ktoré nadšencom 3D tlače pomohli pri výrobe prototypov ochranných štítov ako užitočnej ochrany. O tom, ako sa dá pomôcť slovenským nemocniciam viacerými možnosťami informuje webová stránka pomoznemocnici.sk. Do tohto projektu, ktorý vznikol len koncom minulého týždňa, sa zapojila aj Fakulta riadenia a informatiky UNIZA (FRI), Katedra technickej kybernetiky a Strojnícka fakulta, výrobou časti ochranných štítov pre zdravotníkov na 3D tlačiarňach, ktorých je nedostatok.

Potenciál 3D tlače a domácich 3D tlačiarní je vďaka ľudskej fantázii takmer neobmedzený a tešíme sa, že pomocou tejto dostupnej technológie vieme pomáhať tam, kde je potreba.“ uviedol Ing. Lukáš Čechovič, PhD., vedúci študentskej iniciatívy, ktorý vybudoval na FRI UNIZA špecializované laboratórium a centrum 3D tlače.

Na svete v súčasnosti prebieha množstvo zaujímavých projektov v tejto oblasti. Tlačia sa masky, ochranné štíty, držiaky na kľučky, aby sa dali otvoriť lakťom. V Taliansku napríklad tlačia časti zariadení pre podporu dýchania, nakoľko sa originálne diely opotrebovali a výrobca ich nevedel dodať.

Do iniciatívy sa FRI UNIZA zapojila v piatok 20. marca a v rámci testovacej prevádzky bolo vytlačených 26 kusov súčastí ochranných štítov pre zdravotníkov. Pri využití všetkých zariadení fakulty a študentov zapojených do komunity 3D tlače na FRI UNIZA bude možné denne vytlačiť viac ako 60 častí ochranných štítov. Jeden kus čelovej časti ochranného štítu (pri 0,3 mm výške vrstvy) sa vytlačí za 2 hodiny a 40 minút. Koordinátor projektu Pomôž nemocnici navyše model pravidelne upravuje v snahe čo najviac zefektívniť a zrýchliť výrobu.

Do študentskej iniciatívy pod vedením Lukáša Čechoviča sa doposiaľ dobrovoľne zapojili piati študenti FRI UNIZA, menovite Andrej Tupý, Juraj Smolka, Daniel Žuffa, Michal Páleš a Jakub Kramár zo študijných programov Počítačové inžinierstvo a Informatika.

Dokončené štíty sa rozosielajú bezplatne každý deň do všetkých zariadení, ktoré o ne prejavia záujem. Aktuálne zdravotníci požiadali o takmer 5000 kusov a denná kapacita tlače je okolo 300 kusov. Kontaktovaním zástupcov iniciatívy Pomôž nemocnici bolo zistené, že predpokladaná potreba je až 20 000 kusov.

Prvá zásielka je už pripravená na odovzdanie a na ďalšej sa usilovne pracuje. Vzhľadom na súčasnú krízovú situáciu prebieha tlač v domácom prostredí zamestnancov a študentov, ktorým fakulta zapožičala 3D tlačiarne. Je to aj priestor na praktické odskúšanie získaných vedomostí študentov na predmete 3D tlač. "V súčasnej situácii je viac ako potrebné, aby každý pomohol ako vie. Celý priebeh najbližších týždňov bude záležať len na nás, ako vieme byť disciplinovaní a ochotní nezištne pomôcť." dodal doc. Ing. Emil Kršák, PhD., dekan Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (FRI UNIZA).

Spojiť vzdelávaciu alebo pracovnú pomôcku s užitočným a vytvoriť niečo aktuálne prospešné pre spoločnosť vedia študenti, absolventi a zamestnanci UNIZA už desiatky rokov. Rozvíjať svoje zručnosti spoločne s UNIZA môže každý študent, ktorý má príležitosť vybrať si z niekoľkých atraktívnych programov, ktoré cez prítomnosť aktuálnych študijných, pracovných alebo spoločenských výziev vytvárajú zo študentov hrdinov budúcnosti.

Marek Macko, študent Strojníckej fakulty UNIZA, aktuálne vytvoril prototyp respirátora, ktorý by mal mať 95 % účinnosť (zatiaľ netestované). Inšpiráciou bola štúdia z Cambridge University s použitým dvoch filtrov, respirátor sa dá vyrobiť v domácej réžii.

„Na tejto maske momentálne pracujem sám, potreboval by som vyriešiť 2 ohyby aby bola dokonalá - vzduchotesná. V Open Source komunite (Open Source COVID-19 Medical Supplies) bol o ňu veľký záujem a odštartovalo to radu diskusií, veľa remixov (odvodených dizajnov) danej masky.“ povedal Marek Macko, študent Strojníckej fakulty UNIZA.

Na UNIZA študujú študenti, budúci technici, ktorí synergicky prepájajú poznatky s praxou, sú členmi komunít, v ktorých reagujú na aktuálne celospoločenské výzvy. V skupine Open Source COVID-19 Medical Supplies, ktorá má vyše 37000 členov z oblastí medicíny, inžinierstva, vedy sú kategórie diskusií, v ktorých sa riešia rôzne témy ako respirátory, ochranné štíty, DIY ventilátory, náhradné ventily a ďalšie.

Dobrovoľnícke aktivity prišli priamo od študentov a som hrdý na to, že na našej univerzite študujú uvedomelí a zodpovední študenti, ktorí dokážu výborne vyhodnotiť potrebné kroky a realizovať ich, vedia spolupracovať, pomáhať si a neustále sa vzdelávať,“ odkázal študentom dobrovoľníkom prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD., rektor UNIZA.

Mgr. Adriana Valentovičová
Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing