Prerušenie prezenčnej výučby na UNIZA

Vzhľadom na správy o šírení koronavírusu COVID-19 a vrcholiacu epidémiu chrípky sa rektor Žilinskej univerzity v Žiline rozhodol prijať preventívne opatrenia s cieľom predísť šíreniu nákazy.

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) prerušuje prezenčnú výučbu od 10. marca 2020 do 22. marca 2020. Pedagogický proces bude prebiehať formou samoštúdia alebo inou vhodnou metódou. UNIZA po konzultácii s verejnými autoritami na základe rozhodnutia Krízového štábu požiadala študentov bývajúcich na internátoch (Hliny V, Veľký Diel) opustiť ubytovacie zariadenie. Prevádza stravovacieho zariadenia Nová menza bude fungovať v období od 11.3.2020 do 22.3.2020 v obmedzenom režime.

Keďže sme najväčšia vzdelávacia inštitúcia v žilinskom kraji s takmer 8000 študentmi a 1600 zamestnancami, cítime zodpovednosť za zdravie našich študentov a zamestnancov. Opatrenia prijal Krízový štáb UNIZA, zložený z členov Kolégia rektora.

V súvislosti s rizikom nákazy koronavírusom COVID-19 zaviedla UNIZA opatrenia ako zákaz pracovných ciest zamestnancov a výjazd študentov do krajín postihnutých koronavírusom alebo pozastavenie príjazdu zahraničných pracovníkov a študentov v týchto krajinách. Až do odvolania sú zrušené návštevy na UNIZA ako aj konanie konferencií, športových a kultúrnych podujatí. Nekoná sa ani výuka na Univerzite tretieho veku.

UNIZA apeluje na zodpovedný prístup a informovala všetkých študentov i zamestnancov o prijatých preventívnych postupoch a opatreniach.

„Žijeme v dobe , kde média a senzácie majú veľký dosah, informácie sa šíria veľmi rýchlo ako aj vírusy a ďalšie infekčné ochorenia. Môžeme byt len pozorovateľmi týchto javov, identifikovať ich pôvod a príčinu, ale naša primárna zodpovednosť je hlavne v prevencii. V prípade COVID-19 sa to podarilo a je veľká šanca dostať jeho šírenie pod kontrolu, a to aj rešpektovaním navrhovaných príkazov a opatrení,“ povedal rektor prof. Ing. Jozef Jandačka, Phd.

UNIZA dôkladne monitoruje situáciu týkajúcu sa koronavírusu COVID-19, pravidelne komunikuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Žiline a riadi sa odporúčaniami príslušných orgánov.

Mgr. Adriana Valentovičová