Výskumníci z celého Slovenska majú opäť možnosť podať prihlášku na program do UC Berkeley

21.januára 2020 bola opäť vyhlásená výzva na podávanie prihlášok v rámci programu s Kalifornskou univerzitou, s Technickou fakultou – UC Berkeley. Program je zameraný na zvyšovanie kompetencií mladých výskumníkov z celého Slovenska v oblasti inteligentných dopravných systémov. Výzva, do ktorej môžu vysoké školy prihlasovať svojich kandidátov, je otvorená do 17. apríla 2020. Zverejnená je na stránke úradu vicepremiéra.

Vyhlásená výzva je určená pre doktorandov, výskumníkov či akademických zamestnancov.

Školy môžu nominovať maximálne troch kandidátov. Úspešní kandidáti získajú dotáciu v maximálnej výške 93 000 eur. Pri prihlásených projektoch sa bude posudzovať najmä ich dôležitosť v rámci konkrétnej akademickej oblasti, jeho pozitívny prínos pre žiadateľa, pre konkrétnu vysokú školu i celkovo pre Slovensko.

„Veda a výskum nie je len individuálnou záležitosťou, ale aj spoluprácou odborníkov, inštitúcií a kontinentov. Žilinská univerzita (UNIZA) aj prostredníctvom týchto jedinečných príležitostí a výziev spoluvytvára podmienky pre nepretržitý rozvoj poznania. Zodpovedný výskum na špičkovej svetovej úrovni, širšia spolupráca a sloboda excelentnej vedy sú hodnoty, ktoré si naša univerzita ctí a šíri ďalej. V rámci Slovenskej republiky, Európy a sveta vôbec,“ povedal pán prorektor prof. Ing. Jozef Ristvej, PhD., MBA.

Žilinskej univerzita (UNIZA) na jeseň 2017 podpísala s kalifornskou univerzitou v Berkeley Dohodu o strategickom partnerstve. Výskumný pobyt tu absolvovali dvaja vedci UNIZA.

Jedným z úspešných vedcov je Michal Gregor, ktorý bol súčasťou medziuniverzitného projektu VEHICAL. Skúmal, aký vplyv majú rôzne akustické prejavy na štýl jazdy a bezpečnosť. Ďalšou vedkyňou, ktorá sa vrátila z Berkeley, je Martina Kajanová. Tá sa vo svojom výskume zamerala na vývoj prístupu k riadeniu nabíjania elektromobilov z dostupných lokálnych obnoviteľných zdrojov energie pre napájanie nabíjacích staníc.

Výskumný pobyt obom umožnil nadviazať spoluprácu s jedinečným výskumným americkým pracoviskom, čo je mimoriadnym prínosom pre udržanie a ďalší rozvoj slovenského výskumu v oblasti inteligentných dopravných systémov. Univerzita v Berkeley patrí do celosvetovej top päťky medzi verejnými vysokými školami a aktuálne je 18. najlepšia univerzita na svete. Univerzita je výnimočná aj tým, že sa pýši najvyšším počtom laureátov Nobelovej ceny.

Mgr. Adriana Valentovičová