Na Žilinskej univerzite prevzali štafetu v koordinácii projektov Erasmus+ pre vzdelávanie vysokoškolských študentov informatiky

Dňa 27. augusta 2019 sa na pôde Žilinskej univerzity uskutočnilo záverečné stretnutie projektu TeamSoc21, do ktorého bolo zapojených 12 univerzít z 8 európskych krajín. Projekt TeamSoc21 je nateraz posledným zo série úspešných projektov organizovaných pre vysokoškolských študentov informačných a komunikačných technológií.

V rámci niekoľkých projektov, od roku 2003 do roku 2019, sa mohlo niekoľko stoviek študentov dozvedieť o aktuálnych trendoch v informačných a komunikačných technológiách (IKT), výskumných projektoch podporovaných Európskou úniou a nadobudnúť zručnosti v oblasti medziľudskej komunikácie, prezentácie výsledkov vlastných projektov, pri práci v medzinárodnom a interdisciplinárnom tíme a organizovaní vlastného biznisu.

Toto všetko bolo možné vďaka založeniu medzinárodného konzorcia vysokoškolských inštitúcií (z Nemecka, Francúzska, Španielska, Slovenska, Chorvátska, Maďarsko, Rumunska a Bulharska), ktoré v roku 2003 iniciovalo vedenie Hochschule für Telekommunikation Leipzig (HfTL, Nemecko). Do roku 2006 bola spolupráca fakúlt a univerzít financovaná z prostriedkov firmy Deutsche Telekom, pod ktorú HfTL organizačne patrí. V rokoch 2006 až 2014 sa začala spolupráca s podporou programu Erasmus, v rámci dvojročných projektov vedených HfTL. V rokoch 2014 až 2019 pokračovala spolupráca s podporou programu Erasmus+, v rámci troch dvojročných projektov – SUSCOMTEC (vedený španielskym partnerom - Universitat Politècnica de València v rokoch 2014 a 2015) a INNOSOC (2016-2017) a TEAMSOC21 (oba vedene chorvátskym partnerom – University of Zagreb).

„Sme radi, že od septembra 2019 môžeme prebrať štafetu koordinovania spolupráce my v Žiline", povedal doc. Peter Márton, prodekan pre zahraničné vzťahy na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzite v Žiline. Spolupráca medzinárodného konzorcia, rozšíreného o dve univerzity z Fínska, bude podporená opäť programom Erasmus+, v rámci projektu SMARTSOC.

Cieľové skupiny nového projektu zahŕňajú vysokoškolských študentov, žiakov stredných škôl (s cieľom zatraktívniť štúdium prírodných a technických vied) a pedagógov; v širšom kontexte predstaviteľov podnikateľskej sféry a štátne inštitúcie zodpovedné za vzdelávanie a trh práce. Zapojením účastníkov projektu do riešenia prípadových štúdií v rámci virtuálnej a fyzickej mobility bude projekt podporovať ich podnikavosť a internacionalizáciu. Projekt SMARTSOC bude trvať tri roky a každý rok sa realizuje jeden intenzívny študijný program, vždy u iného partnera projektu (v Žiline, v Záhrebe a vo Valencii). Nosnou témou projektu budú okrem iného stratégie inteligentnej špecializácie, ktoré majú vypracované všetky členské štáty EÚ.

doc. Ing. Peter Márton, PhD.
prodekan pre zahraničné vzťahy FRI

Ing. Martina Slavíková