Stredoškoláci zo Žilinského kraja opäť v hlbinách sveta častíc

Žilinská univerzita bola 3. apríla 2019 hostiteľom už 15. ročníka Majstrovských tried v časticovej fyzike – Masterclasses. Účastníci sa na jeden deň ponorili do fascinujúcej oblasti časticovej fyziky. Základnou myšlienkou programu je nechať študentov, aby čo najviac pracovali ako skutoční vedci.

„Študenti sú programom nadšení. Majú radi interakciu s profesionálnymi vedcami a prácu s reálnymi dátami z LHC. O tom, že atraktivita tohto podujatia len stúpa svedčí aj fakt, že tento rok sa ho zúčastnilo rekordných 195 študentov z 13 gymnázií Žilinského kraja,“ zhodnotil Ivan Melo, časticový fyzik z Katedry fyziky Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity a národný koordinátor podujatia Masterclasses.

Na úvod podujatia privítal dekan Fakulty elektrotechniky a informačných technológií Pavol Špánik všetkých účastníkov a poprial im veľa úspechov. Celodenný program odštartovala prednáška Mikuláša Gintnera z Katedry fyziky Fakulty elektrotechniky a informačných technológií UNIZA na tému Podivný mikrosvet. Matej Melo, doktorand z Katedry jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý pracuje na experimente ATLAS, z vlastnej skúsenosti priblížil problematiku urýchľovačov a detektorov častíc. Prednášku na tému Zjednotenie a krása fyziky prezentoval Ivan Melo, národný koordinátor podujatia Masterclasses.

Po teoretickom úvode nasledovala praktická časť, v ktorej sa už študenti stretli s reálnymi dátami centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve. Ich úloha bola jasná - identifikovať častice, ktoré vznikli v procesoch kolízií protibežných zväzkov urýchlených protónov. Aj tento deň Masterclasses končil video-konferenciou, počas ktorej sa študenti spojili s dvoma moderátormi v CERNe, aby skombinovali a prediskutovali svoje výsledky. "V našej oblasti výskumu pracujú na tom istom experimente tisíce vedcov na celom svete," hovorí Melo a dopĺňa: "To si vyžaduje neustálu komunikáciu prostredníctvom videokonferencie. Študenti sa môžu zoznámiť s týmto skutočným vedeckým pracovným prostredím priamo na Masterclasses."

Masterclasses na Žilinskej univerzite sú súčasťou každoročného programu Medzinárodné majstrovské triedy. Vedci na viac ako 200 univerzitách a laboratóriách sú hostiteľmi Masterclasses v domácich inštitúciách. Masterclasses prebiehajú tento rok od 7. marca do 17. apríla vo viac ako 50 krajinách sveta. Celosvetová účasť odráža medzinárodnú spoluprácu v oblasti fyziky častíc. Špičkové časticové experimenty sprístupnili experimentálne údaje na účely vzdelávania v rámci Masterclasses.

Medzinárodné majstrovské triedy organizuje Medzinárodná skupina pre popularizáciu časticovej fyziky (IPPOG). IPPOG je nezávislá skupina zástupcov z krajín zapojených do výskumu v CERNe a z ďalších vedúcich výskumných laboratórií. Cieľom skupiny je sprístupniť časticovú fyziku verejnosti.

Ďalšie informácie:
International Masterclasses