Slovensko v kontexte európskej spolupráce vo vede a výskume bude témou prednášky generálneho riaditeľa Spoločného výskumného centra EK na UNIZA

Dňa 4.3.2019 privíta Žilinská univerzita v Žiline na svojej pôde vzácneho hosťa, ktorý na svojej prednáške priblíži Slovensko v kontexte európskej spolupráce vo vede a výskume. Cieľom tohto stretnutia je však aj dôležitý krok smerom k vzdelávaniu v oblasti dopravy a energetiky.

Prednáška Vladimíra Šuchu, generálneho riaditeľa Spoločného výskumného centra (JRC), ktoré spadá pod Európsku komisiu, bude určená študentom, pedagógom a najmä záujemcom o danú problematiku. V rámci návštevy generálneho riaditeľa však bude podpísaná aj významná zmluva o partnerstve medzi Žilinskou univerzitou v Žiline (UNIZA) a JRC v oblasti spoločného doktorandského štúdia v oblasti modelovania v doprave a energetike. V rámci tohto partnerstva budú študenti doktorandského štúdia spoločne vedení školiteľmi z UNIZA a JRC a budú mať možnosť absolvovať časť alebo celé doktorandské štúdium na pracoviskách JRC. Partnerstvo tiež vytvorí predpoklady pre posilnenie spolupráce medzi JRC a UNIZA a prispeje k vzájomnému rozšíreniu znalostí a kompetencií v oblastiach spoločného doktorandského štúdia.

UNIZA si váži návštevu tak vzácneho hosťa, akým je najvyššie postavený Slovák v exekutíve EÚ. Vladimír Šucha pôsobil na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ale aj na mnohých svetových vedeckých pracoviskách. Bol riaditeľom Agentúry na podporu výskumu a vývoja a v roku 2006 nastúpil do Európskej komisie ako riaditeľ Generálneho riaditeľstva pre vzdelávanie a kultúru. Od roku 2012 najprv pôsobil ako zástupca generálneho riaditeľa JRC Európskej komisie, no o dva roky neskôr sa stal jeho generálnym riaditeľom. Na tomto poste pôsobí dodnes.

Spoločné výskumné centrum čerpá z 60 rokov vedeckých skúseností a neustále rozvíja svoje odborné znalosti, zdieľa know-how so štátmi EÚ, vedeckou komunitou a medzinárodnými partnermi. Spolupracuje s viac ako tisíckou organizácií na celom svete, ktorých vedci majú prístup do zariadení JRC prostredníctvom rôznych dohôd o spolupráci.

Ing. Martina Slavíková