Na UNIZA sa rozhodlo: Ktorý tím poputuje so svojím robotom na medzinárodnú súťaž v robotike do Číny?

Jeseň na Žilinskej univerzite by si už asi nikto nevedel predstaviť bez podujatí venovaných vede a technike. Celoslovenské finále obľúbenej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE Slovensko sa konalo v dňoch 18. a 19. októbra 2018 tradične na Žilinskej univerzite v Žiline spolu s krajským kolom 21. ročníka Festivalu vedy a techniky AMAVET a obe podujatia prilákali aj širšiu verejnosť.

„Je veľa dôvodov, pre ktoré každoročne organizujeme toto podujatie. Vidieť, ako technika nadchýna čoraz viac mladých, je však tým najhlavnejším. Nielen najvyšší počet účastníkov tohto ročníka, ale aj jeho medzinárodná účasť je dôkazom, že naše snaženie má zmysel,“ zhodnotil Ing. Jozef Ristvej, hlavný organizátor podujatia.

Súťaž autonómnych robotov pod názvom RoboRAVE Slovensko bola v tomto roku zrealizovaná vďaka výbornej tímovej spolupráci AMAVET klubu č. 549 z Martina, Informačného centra mladých, n.o. v Martine, spoločnosti Inguiry Facilitation Inc., USA, Žilinskej univerzity v Žiline, ale aj vďaka finančnej podpore MATADOR Group.

Myšlienkou podujatia je zbližovať deti a mladých ľudí s akademickými a praktickými pracovnými schopnosťami 21. storočia, vďaka čomu sa im sprístupňuje svet vysokých technológií. Súťaž RoboRAVE je však náročná a víťazstvo si treba vybojovať v robotických výzvach: súboj rytierov (jousting), doprava loptičiek (line following), hasenie ohňa (fire fighting; najzložitejšia kategória, v ktorej úlohou autonómneho robota je na súťažnej dráhe samostatne nájsť a zhasnúť 4 horiace sviečky) a tiež novinkách SUMO-SUMO (zápas robotov v kruhu) a tiež a-MAZE-ing (skvelé začiatky).

V tomto roku až 38 tímov zo Slovenska, Česka a Poľska zabojovalo o víťazstvo. Vo veľkej konkurencii si za najvyšší počet získaných bodov odniesol cenné 1. miesto tím SIL_Amavet964 z Gymnázia Cyrila Daxnera z Vranova nad Topľou. Víťazi automaticky postupujú na medzinárodnú súťaž RoboRAVE International, ktorá sa bude konať 19. až 22. júla 2019 v Číne.

V piatok popri finálových súťažiach najlepších robotických tímov prebiehalo aj krajské kolo Festivalu vedy a techniky AMAVET pre Žilinský kraj, v ktorej mladí vedci prezentovali svoju bádateľskú činnosť pomocou panelovej (posterovej) prezentácie. Do 8 krajských kôl sa zaregistrovalo spolu 203 žiakov so 138 vedátorskými projektami. Najčastejšie kategórie sú Biológia, Elektrina a mechanika, Environmentálne vedy a Fyzika a astronómia. Odborná komisia zložená z vedcov a vysokoškolských pedagógov, najmä zo Žilinskej univerzity, vybrala 6 najlepších projektov, ktoré postúpili na jubilejný 21. ročník celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. a 9. novembra 2018 v Bratislave za účasti mladých vedcov z Ruska, Belgicka, Španielska a Mexika.

Ing. Martina Slavíková

19102018 pocas suboja rytierov