DiscoverEU: 15 000 mladých ľudí sa môže toto leto pripraviť na cestu po EÚ

Brusel, 28. jún 2018

Z celkového počtu viac ako 100 000 prihlásených 18-ročných žiadateľov bolo vybraných 15 000, ktorí získajú cestovné lístky.

Viac ako 100 000 mladých ľudí zo všetkých členských štátov poslalo prihlášku v prvom kole iniciatívy DiscoverEU, ktorú zahájila Európska komisia. Prihlášky bolo možné posielať počas dvoch týždňov do 26. júna do 12:00. Konečný zoznam víťazov bol potvrdený včera (27. júna) v súlade s oznámenými kritériami pre udelenie lístkov.

Komisár pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport, Tibor Navracsics, povedal: „Mám radosť z toho, že čoskoro 15 000 mladých ľudí dostane radostnú správu o kladnom vybavení žiadosti o cestovný lístok v rámci iniciatívy DiscoverEU. Som si istý, že ich zážitky z tohto leta urobia pozitívnu zmenu v ich životoch. Záujem mladých ľudí z celej Európy o túto iniciatívu bol obrovský a dúfam, že mnohí ďalší využijú túto príležitosť cestovať v tomto a v ďalšom roku.“

15 000 príjemcov teraz čaká na to, aby sa s nimi skontaktovali za účelom rezervácie ich cesty. Cestovať budú samostatne alebo v najviac päťčlenných skupinách maximálne 30 dní, pričom navštívia jednu až štyri európske destinácie mimo ich domovskej krajiny. Všetky cesty začnú od 9. júla do 30. septembra 2018. Vo všeobecnosti budú mladí ľudia cestovať vlakom a vo výnimočných prípadoch sa použijú alternatívne spôsoby dopravy.

Mladí ľudia získajú cestovné lístky na základe stanovených kvót pre každú členskú krajinu EÚ. Počet lístkov sa prideľuje na základe podielu počtu obyvateľov členskej krajiny na celkovom počte obyvateľov Európskej únie.V tomto kole boli kvóty cestovných lístkov pridelených členskej krajine naplnené vo všetkých krajinách.

Keďže rok 2018 bol vyhlásený za Európsky rok kultúrneho dedičstva, cestujúci budú mať možnosť zúčastniť sa na podujatiach organizovaných v rámci tohto roka počas letného obdobia. Pred začiatkom cesty dostanú internetové odkazy s užitočnými informáciami o tom, ako si pripraviť svoje cesty a čo najlepšie ich využiť. Ide napríklad o tipy na plán cesty, inteligentné využitie rozpočtu prideleného na cestu a práva cestujúcich.

Základné informácie

Očakáva sa, že iniciatíva DiscoverEU s rozpočtom 12 miliónov eur v roku 2018 dá tento rok približne 25 000 mladým ľuďom možnosť cestovať po Európe. Druhé kolo podávania prihlášok s možnosťou udelenia až 10 000 lístkov sa uskutoční na jeseň 2018.

Európska komisia plánuje túto iniciatívu rozvíjať a preto ju zahrnula do svojho návrhu na ďalší program Erasmus. Ak Európsky parlament a Rada návrh odsúhlasia, očakáva sa, že v rokoch 2021 až 2027 bude môcť cestovať ďalších 1,5 milióna 18-ročných, na čo im v novom finančnom období poslúži rozpočet vo výške 700 miliónov Eur.

DiscoverEU je iniciatíva EÚ, ktorá vznikla na základe návrhu Európskeho parlamentu, ktorej financovanie v roku 2018 sa zabezpečilo v rámci prípravnej akcie. Iniciatíva upriamuje pozornosť na mladých ľudí, ktorí dovŕšia vek 18 rokov, pretože tento vek predstavuje významný krok k dospelosti.

Európska komisia by sa chcela dozvedieť o skúsenostiach mladých cestovateľov a uvíta, ak sa podelia o svoje zážitky. Komisia ich vyzve, aby informovali o svojich cestovateľských zážitkoch, napríklad prostredníctvom sociálnych médií, alebo aby pripravili prezentáciu v školách alebo vo svojej miestnej komunite. Účastníci sa tak stanú súčasťou komunity DiscoverEU a ambasádormi tejto iniciatívy.

Zdroj: Európska komisia