Župné inovácie - Súťaž v robotike RoboRAVE

V rámci spektra podujatí pod názvom Župné inovácie 2016 sa uskutoční v dňoch 20.-21. októbra 2016 na pôde Žilinskej univerzity II. ročník celoslovenského kola prestížnej celosvetovej súťaže v robotike pod názvom RoboRAVE a Festival vedy a techniky AMAVET pre  Žilinský kraj.

Obe súťaže sú určené pre žiakov základných a stredných škôl, ktorí sa predstavia s inovatívnymi projektmi v oblasti vedy a techniky. Víťazi súťaže autonómnych robotov RoboRAVE postupujú do medzinárodného finále, ktoré sa bude konať v máji 2017 v kolumbijskom Medellíne v Južnej Amerike, víťazi Festivalu vedy a techniky AMAVETu môžu postúpiť na rôzne medzinárodné súťaže, z ktorých najprestížnejšia je celosvetové finále Intel ISEF, ktoré bude v máji 2017 v Los Angeles v Californii v USA.

Zo súťaže Festival vedy a techniky AMAVET v minulom roku postúpil študent Daniel Zvara zo Žiliny na celosvetovú súťaž Intel-ISEF (The Intel International Science and Engineering Fair), ktorá sa konala v americkom Pittsburghu. So svojou prácou: Počítačové videnie – Mapovanie a orientácia v 3D priestore získal veľmi pekné 3. miesto.

V minulom roku zo súťaže robotov RoboRAVE postúpili žiaci Gymnázia Viliama Paulinyho Tótha v Martine do Nového Mexika v USA, kde sa v máji tohto roku konal už 16-ty ročník celosvetového finále RoboRAVE International, v ktorom obstáli veľmi dobre a postúpili až do samotného finále.

Súčasťou celoslovenskej robotickej súťaže budú aj pracovné workshopy a vedecká konferencia pod názvom: „Podpora rozvoja talentov v Žilinskom kraji - Možnosti robotiky v popularizácii vedy“, na ktorú sú srdečne pozvaní zástupcovia odbornej verejnosti zo Slovenska aj zo zahraničia.

Konferenciu organizuje Rozvojová agentúra Žilinského samosprávneho kraja (RAZSK) v spolupráci s  Asociáciou pre mládež, vedu a techniku (AMAVET), ICM,n.o. MartinŽilinskou univerzitou. Podujatie je realizované  s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci predsedníctva SR v Rade EÚ prostredníctvom dotačného programu v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky.

Prihlásiť sa môžete cez webovú stránku: www.amavet.sk

 

Mgr. Bc. Monika Randíková

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.