Žilinská univerzita prinesie na Noc výskumníkov 2015 humanoidného robota aj elektromobily

Festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok koná v piatok 25. septembra 2015 v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a v Tatranskej Lomnici. Svoje exponáty na podujatí opäť predstavia aj vedci a výskumníci zo Žilinskej univerzity.  Žilinská Noc výskumníkov bude prebiehať na tradičnom mieste, v priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center od 9.00 do 21.00 hod. Oficiálne otvorenie Festivalu vedy sa uskutoční o 10.00 hod.

Univerzitné elektromobily, modely vysvetľujúce princípy premeny obnoviteľných zdrojov energie na užitočnú energiu či kolesové a kráčajúce mobilné roboty -  to je len časť z ukážok experimentov a exponátov univerzitných vedcov.

Predvedú tiež jedinečné spojenie reálnych robotov a animovanej reality, meranie signálov ľudského tela, počítačové modelovanie experimentov s bunkami či prezentáciu odevných výrobkov s vysokým obsahom škodlivých a nebezpečných chemických látok. Na Noci výskumníkov nebude chýbať prezentácia projektu solárneho automobilu, ktorý sa chystá na náročnú medzinárodnú súťaž s trasou naprieč Austráliou.

Návštevníci žilinskej Noci výskumníkov sa tiež dozvedia ako funguje ľudský mozog, aké vybavenie používajú pri špecializovaných zásahoch jednotky hasičského a záchranného zboru, či ako sa skenuje územie z lietadla.  V stánku Univerzitného vedeckého parku sa milovníkom vedy predvedie humanoidný robot  Nao, ktorý dokáže chodiť, zdvíhať zo zeme predmety a naučí sa aj tancovať. Je hviezdou vo vzdelávaní vo viac ako 70-tich krajinách sveta. „Prínosom bude určite dozvedieť sa ako sa naučiť cudzí jazyk prostredníctvom hry, ale aj to ako vyzerá virtuálny svet pomocou 3D skenera. Záujemcovia si budú môcť otestovať svoju odvahu pracovať s bleskami,“ dopĺňa program obľúbeného podujatia Ing. Helena Vráblová, vedúca Oddelenia pre vedu a výskum na Žilinskej univerzite.

Celodenná prehliadka najnovších výsledkov slovenskej vedy a výskumu bude doplnená sprievodným programom na pódiu, spolu s prednáškami, zábavnými vedeckými kvízmi a súťažami. Prednášky návštevníkom bližšie predstavia humanoidného robota, objasnia čo majú spoločné hojdačka a most, či ako sa dostať na študijný a výskumný pobyt v zahraničí.

Príďte objaviť budúcnosť prostredníctvom vedy!

 

Bližšie informácie o programe nájdete na:           

http://www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-zilina/aupark-shopping-park.htm

 

Ing. Katarína Géčová

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.