Letecký deň Žilinskej univerzity v Žiline ... vieme prečo prídete predposlednú júnovú sobotu na letisko v Dolnom Hričove.

Šesťdesiatka je výborným dôvodom na oslavu. Najmä ak oslavuje univerzita a jej študenti budú lietať. Tentoraz však nie zo skúšok, ale pri príležitosti Leteckého dňa, ktorý sa na Letisku Žilina v Dolnom Hričove uskutoční 22. júna 2013. Hlavný program Leteckého dňa začína od 13.30 hod. a potrvá približne do 16.30 hod. Na zabezpečení programu ako aj letových ukážok sa podieľajú aj zamestnanci a absolventi Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov Žilinskej univerzity v Žiline.

Letecký deň pripomína významné výročia

Motívov na zorganizovanie Leteckého dňa bolo hneď niekoľko. Tým hlavným je šesťdesiate výročie založenia univerzity, ale podujatím si organizátori tiež pripomínajú 110. výročie prvého riadeného motorového letu bratov Wrightovcov. Letecký deň organizuje Žilinská univerzita v Žiline v spolupráci so vzdušnými silami Ozbrojených síl SR a ďalšími leteckými prevádzkovateľmi.

Prelety, parašutisti aj vyhliadkové lety

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, zahŕňajúci prezentáciu špičkovej leteckej techniky a umenia pilotov. Počas leteckého dňa sa predstavia športové, výcvikové, akrobatické, dopravné a špeciálne lietadlá a vrtuľníky zo Slovenska i zahraničia, bojové a výsadkové lietadlá a vrtuľníky Armády SR, či zoskoky vojenských a športových parašutistov. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vyhliadkové lety vrtuľníkom, ktoré bude možné absolvovať od 10.00 do 19.00 hod.. Na letisko budú premávať mimoriadne autobusové spoje, ktoré budú odchádzať z autobusovej stanice v Žiline, z nástupišťa č.15 v časových intervaloch 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 hod. a späť po ukončení hlavného programu Leteckého dňa o 17.00 a 18.00 hod.

Očovskí bačovia aj MiG-29

Priaznivci letectva budú môcť vidieť výcvikové lietadlá Žilinskej univerzity v Žiline, akrobatické zostavy lietadiel Extra 300, Pitts Special a plachtárskej skupiny Očovskí bačovia na vetroňoch L 23. Určite zaujímavým bodom programu budú prelety historických lietadiel Bücker 104 a Meta Sokol. Počas Leteckého dňa sa predstavia aj L-410 Turbolet a malé dopravné lietadlo Cessna. Obdivovatelia vrtuľníkov sa určite potešia prezentácii „strojov“ Mi-171 a Agusta A109K2. Na svoje si prídu aj priaznivci prúdových motorov a poriadneho hluku, ktorý je charakteristickým znakom leteckých dní. Zlatým klincom celého dňa by malo byť predstavenie lietadiel MiG-29. Organizátori si ešte pre návštevníkov pripravili jedno prekvapenie, ktoré odhalia až počas Leteckého dňa.

Ing. Katarína Géčová

Oddelenie medzinárodných vzťahov a styku s verejnosťou