Festival vedy zavíta s Nocou výskumníka aj do Žiliny

Už tento piatok 27. septembra 2013 sa v Žiline v nákupnom centre Aupark uskutoční Festival vedy - Noc výskumníkov. Malí aj veľkí priaznivci sveta vedy tak budú mať vynikajúcu príležitosť zažiť vedu inak – môžu sa dotknúť exponátov, zapojiť sa do experimentov, vyskúšať si všetko z prvej ruky a na vlastnej koži. V Žiline sa v rámci Noci výskumníkov predstavia vedci so svojimi projektmi spolu v 19-tich vedeckých stánkoch, pričom až v 15-tich z nich budú mať zastúpenie tí najpovolanejší odborníci na danú oblasť zo Žilinskej univerzity v Žiline.

Z tém a oblastí, ktoré návštevníkom na Noci výskumníkov v Žiline predstavia vedci, vyberáme: Inteligentné roboty okolo nás, Čo je vidieť termovíznou kamerou, Ulov kačku laserom, Železnica ako ju nepoznáte, Hravé roboty, či Správne načasovaná pošta. Záujemcovia si budú môcť vyskúšať aj letecký simulátor, či dozvedieť sa ako funguje televízne live štúdio.

Pre návštevníkov sú pripravené aj prednášky od renomovaných odborníkov Žilinskej univerzity v Žiline z Fakulty špeciálneho inžinierstva, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a Elektrotechnickej fakulty, napríklad na témy: Ako horia osobné motorové vozidlá, Ako sa navrhujú a stavajú mosty, O vesmíre, hviezdach a Zemi, či Ako vidí počítač?

 

Noc výskumníkov sa na Slovensku koná pravidelne už sedem rokov. Podujatie organizuje Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity, o.z. – SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií – CVTI a portálom EurActiv.sk.

 

Ing. Katarína Géčová

Oddelenie medzinárodných vzťahov a styku s verejnosťou

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.