Oficiálne vyjadrenie vedenia UNIZA k štrajku Iniciatívy vysokoškolských učiteľov

Vedenie Žilinskej univerzity v Žiline podporuje iniciatívu slovenských učiteľov ako aj všetkých zamestnancov školstva v dlhodobom úsilí o dosiahnutie lepšieho spoločenského postavenia, finančného ohodnotenia zamestnancov školstva ako aj zlepšenia materiálneho a technického vybavenia škôl.

Vedenie univerzity zároveň podporuje návrh Slovenskej rektorskej konferencie na medziročné zvyšovanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu pre rezort školstva, vedy, výskumu a športu na úroveň krajín OECD so zohľadnením kvality vysokých škôl.

Rovnako sa pripájame k iniciatíve slovenských vysokých škôl k vláde, ktorá vzíde z nadchádzajúcich volieb, aby umožnila zástupcom univerzít aktívne sa podieľať na tvorbe nového programového vyhlásenia v oblasti vzdelávania, vedy, výskumu a reformy školstva na Slovensku.

Štrajk je právo každého zamestnanca garantované ústavou. Organizácia štrajkov je v kompetencii odborových organizácií a nie zamestnávateľa, ktorého v tomto prípade predstavuje vedenie univerzity.

Zároveň sa pripájame k stanovisku Slovenskej rektorskej konferencie k výzve Iniciatívy vysokoškolských učiteľov