Držiteľ Nobelovej ceny za klimatické zmeny prednáša študentom UNIZA

Výskumný ústav vysokohorskej biológie ŽU v spolupráci so svojimi partnermi z University of South-East Norway už druhýkrát organizuje Letnú školu alpínskeho výskumu.

Škola pre slovenských a nórskych študentov sa uskutočňuje v centrálnych Alpách (Lichtenštajnsko) a v arkto-alpínskom prostredí Islandu. V Alpách zabezpečuje organizáciu a program VÚVB UNIZA od 20.6. do 3.7. Okrem iných prednášajúcich, si budú môcť študenti vypočuť prednášky aj od profesorov Martina Benistona a Petra Droege.  Prof. Beniston bol v minulosti senior scientist na Swiss Federal Institute of Technology (ETH) v Zurich, bol jednou z vedúcich osobností medzinárodných vedeckých kolektívov, ktoré pripravili panel o klimatickej zmene. Je spoludržiteľom Nobelovej ceny mieru za tento panel (v biologických a geografických vedných disciplínach sa špecializovaná Nobelova cena zvyčajne neudeľuje). Dnes je riaditeľom novozaloženého Ústavu environmentálnych vied na Univerzite v Ženeve. Sme radi, že prof. Beniston prerušil svoj program a na "otočku" medzi Ženevou, Vaduzom a Singapurom bude prednášať priamo našim študentom.

Prof. Droege, významný architekt zaoberajúci sa obnoviteľnými zdrojmi, je riaditeľ Lichtestein Institute for Strategic Development a prezident Európskej asociácie pre obnoviteľné zdroje (EUROSOLAR). Pôsobil ako hlavný poradca pre Beijing Institute for City Planning and Design, jeho skupiny architektov vyhrali prvé miesta v nadnárodných súťažiach v urbánnom a prírode citlivom dizajne veľkomiest v Číne, Japonsku, Arabských emirátoch. Prof. Droege zároveň prisľúbil sprevádzať osobne študentov po celej univerzite vo Vaduze. Obaja profesori sú vedúcimi osobnosťami mnohých nadnárodných projektov, autormi veľkého množstva publikácií. Domnievame sa, že je vhodné, keď sa s ľuďmi vedeckého a skromného typu môžu osobne porozprávať práve v dnešnej, pre výchovu mladých ľudí často zložitej dobe.