UNIZA medzi 15% najlepších univerzít sveta

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) sa umiestnila medzi 15% najlepších univerzít sveta pre zahraničných študentov. V rebríčku World Best Value University Rankings je UNIZA druhou najlepšie hodnotenou univerzitou zo Slovenska.

Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2021, realizuje juhokórejská agentúra Study Abroad Aide (SAA). Ide o klasifikáciu určenú študentom a študentkám, ktorí zvažujú výber zahraničnej univerzity. Ranking tento rok hodnotil 8056 súkromných a verejných univerzít zo 69 krajín sveta.

UNIZA sa v tomto roku nachádza na 2. mieste v rámci 28 slovenských vysokých skôl a univerzít. V trojici najlepšie hodnotených univerzít je Univerzita Komenského v Bratislava (934. miesto), Žilinská univerzita Žiline (1172. miesto) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (1245. miesto).

Prvé miesto v Rankingu SAA obsadila University of Oxford, na druhej pozícii je Harvard University a na treťom Massachusetts Institute of Technology. Päticu najlepších svetových univerzít v tomto rebríčku uzatvárajú Stanford University (4. miesto) a University of Cambridge (5. miesto).

V tomto rebríčku sú zahrnuté len univerzity, ktoré spĺňajú podmienku akreditovanej vysokoškolskej inštitúcie, ponúkajú bakalárske a magisterské študijné programy, majú oficiálnu webovú stránku a zverejnenú výšku školného. Pri určovaní pozície v rebríčku sa zohľadňujú ďalšie kritériá, ako je lokalita, typ vysokoškolskej inštitúcie, poplatky za štúdium, požadovaná úroveň znalosti angličtiny a webová stránka univerzity v anglickom jazyku. „Je pre nás cťou byť medzi 15 % najlepších univerzít sveta pre medzinárodných študentov. Aj naďalej budeme pokračovať v poskytovaní kvalitného vzdelania a obohacujúceho prostredia pre štúdium," povedal Ján Čelko, rektor UNIZA.

(Charakteristika jednotlivých indikátorov hodnotenia je k dispozícii v časti Metodológia na webstránke SAA: Study Abroad Aide Ranking Methodology - Study Abroad Aide)