Žilinská univerzita v Žiline ako súčasť Aliancie PIONEER dnes podala projekt Európskych univerzít

Žilinská univerzita v Žiline dnes, 22. marca 2022, ako súčasť Aliancie PIONEER podala projekt Európskych univerzít v rámci výzvy ERASMUS-EDU-2022-EUR-UNIV.

Partnermi Aliancie je päť inštitúcií (Univerzita Gustava Eiffela (FR), ISCTE – Univerzitný inštitút v Lisabone (PT), TH Köln – Univerzita aplikovaných vied (GE), Univerzita aplikovaných vied Laurea (FI) a Žilinská univerzita v Žiline (SK)) poskytujúcich vzdelávanie v oblasti informačných technológií a inžinierstva, spoločenských vied, humanitných vied, ktoré vzdelávanie spájajú s výzvami miest budúcnosti (tzv. Future cities). Poskytujú jedinečnú kombináciu v rámci vedeckej a profesionálnej oblasti. Spoluprácu začali v roku 2020 a projekt PIONEER ich spoločne posunie na ďalšiu úroveň prostredníctvom inštitucionálnych transformácií.

22032022 projekt pioneer 2

Ambície PIONEER:
I. Vytvorenie európskeho otvoreného kampusu zameraného na budúce mestá:
Vybudovanie európskej univerzity založenej na jedinečnom modeli spolutvorby PIONEER s cieľom prepojiť vzdelávanie, výskum, inovácie a služby pre spoločnosť s cieľom riešiť hlavné výzvy miest budúcnosti v súvislosti s európskou agendou (Green Deal, 100 uhlíkovo neutrálnych miest, Regionálne stratégie inteligentnej špecializácie, Digitálna transformácia, Open science).

II. Byť vzorom pre organizáciu spoluvytvárania hodnôt pre európske univerzity:
Spoločné vytváranie, experimentovanie a porovnávanie najlepších postupov od členov Aliancie s cieľom poskytnúť usmernenia pre iné univerzity.
Aliancia PIONEER združuje partnerov, ktorí poskytujú rôzne úrovne vzdelávania od bakalárskeho až po doktorandské vzdelávanie spojené témou inkluzívnych, udržateľných a odolných miest.
Univerzity aliancie PIONEER školia spolu viac ako 70 000 študentov s 8 000 učiteľmi a zamestnancami v 20 kampusoch, 18 mestách a 9 regiónoch.

22032022 projekt pioneer 1

22032022 projekt pioneer 3