SAAVŠ - Najbližšie týždne budú v znamení revízie ponuky študijných programov vysokých škôl

„Vysoké školy musia urýchlene urobiť revíziu svojho poslania a audit ponuky študijných programov. Majú sa uistiť, že ich dokážu dať plne do súladu s novými akreditačnými štandardami alebo v opačnom prípade ich majú zrušiť“ upozornil rektorov na včerajšom zasadnutí Slovenskej rektorskej konferencii v Banskej Bystrici Robert Redhammer, predseda výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.

Vnútorný audit musia školy urobiť čo najskôr, pretože o akreditácie nových študijných programov v odboroch, v ktorých už škola pôsobí, môžu požiadať len do konca tohto roka. Obmedzenie stanovuje platný zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. „Ak teda budú chcieť zlúčiť dva-tri študijné programy pod novým názvom, musia tak urobiť v nasledujúcich týždňoch. Pritom musia dodržať nové požiadavky akreditačných štandardov“ dodal Redhammer.

Väčšinu ostatných študijných programov si môžu vysoké školy upraviť vo vlastnej pôsobnosti. Aj v tomto prípade ich musia zosúladiť s novými akreditačnými štandardami. Celú transformáciu študijných programov prostredníctvom ich úprav, zrušenia alebo akreditácie nových študijných programov musia stihnúť do 2 rokov od účinnosti nových štandardov, čiže do konca augusta 2022.

Zlučovanie študijných programov do širších a robustnejších prinesie školám viaceré výhody a hlavne študenti budú mať väčšie možnosti výberu predmetov počas štúdia. Mnohé doterajšie študijné programy sú veľmi úzko zamerané a neumožňujú väčšiu flexibilitu ani škole, ani študentom.

Medzi nové požiadavky na študijné programy patrí aj jasné stanovenie kvalifikácie, ktorú študent úspešným absolvovaním štúdia získa. Vysoké školy budú musieť verejne uviesť, aké povolania budú môcť ich študenti vykonávať po ukončení konkrétneho štúdia.

Školy sa budú musieť zamyslieť a priblížiť k reálnym potrebám spoločnosti aj budúcim potrebám študentov.

Zavádzanie nových akreditačných štandardov prináša hlboké zmeny do života vysokých škôl. Snahou zmien je dôslednejšie zabezpečovanie kvality vysokoškolského vzdelávania a lepšie napĺňanie potrieb študentov a spoločnosti.

Zdroj: Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo

UNIZA