Do finále ESET Science Award sa prebojovali dvaja vedci z UNIZA

ESET Science Award už druhýkrát ocení výnimočných vedcov, výskumníkov a vysokoškolských pedagógov za ich vedeckú a pedagogickú prácu, ale aj za prínos do ďalších oblastí života.

Ocenenie prichádza v čase, keď si nielen slovenská verejnosť uvedomuje dôležitosť vedy a výskumu.

Finalistom v kategórii Výnimočný vysokoškolský pedagóg je prof. Ing. Jozef Gnap, PhD., vedúci Katedry cestnej a mestskej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov. Vo svojej výskumnej činnosti sa zameriava na zlepšovanie dopravnej obslužnosti, plány udržateľnej mobility a znižovanie vplyvov dopravy na životné prostredie.

Do finálovej pätice v kategórii Výnimočný mladý vedec sa dostal Ing. Libor Trško, PhD., ktorý pôsobí vo Výskumnom centre Žilinskej univerzity v Žiline a je vedúcim Divízie výskumu materiálov pre dopravu, kde vedie skupinu mladých výskumníkov. Spolu so svojím tímom sa venuje výskumu vplyvu nanokryštalických povrchových vrstiev na únavové vlastnosti konštrukčných materiálov.

Víťaza vyberie medzinárodná komisia, ktorej predsedom je tento rok nobelista z roku 2017, americký fyzik, medzinárodne známy odborník na gravitačnú fyziku a astrofyziku Kip S. Thorne.

Laureátov ocenenia spozná verejnosť prostredníctvom livestreamu na Facebook profile ESET Science Award v stredu 14. októbra 2020 o 13.30 h.

Viac informácií nájdete na webe.

UNIZA