Vyhlásenie Združenia výskumných a technických univerzít (V7) a Slovenskej akadémie vied

Rektori Združenia výskumných a technických univerzít (UK, STU, TUKE, UPJŠ, UNIZA, SPU, UVLF) a predseda SAV upozorňujú na presun 120 mil. eur z eurofondov na vedu v OP Integrovaná infraštruktúra na iné účely.

Vláda SR schválila dňa 28. apríla 2020 presun 100 mil. eur z eurofondov určených na vedu a výskum (alokovaných v Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra) na iné účely (konkrétne na udržanie zamestnanosti a na podporu podnikateľského prostredia). V ďalšom kroku došlo nad rámec schváleného uznesenia vlády SR k návrhu na dodatočný presun prostriedkov vo výške 20 mil. eur.

Dlhodobo podfinancovanej oblasti vedy a výskumu teraz reálne hrozí, že príde o sumu 120 mil. eur z prostriedkov, ktoré sú hlavným zdrojom verejných investícií do VaV na Slovensku. Chceme upozorniť, že k tomuto kroku dochádza v kontexte prakticky úplne pozastavených tokov eurofondov na vedu a výskum v období rokov 2016 – 2019, keď sme sa na konci programového obdobia ocitli v situácii kriticky nízkeho čerpania (aktuálne na úrovni 15 %).

Zdôrazňujeme, že zastavenie tokov a nízke čerpanie nie je vinou výskumných a technických univerzít a ústavov SAV. Na všetky doteraz vyhlásené výzvy sme reagovali a vo väčšine prípadov je naša absorpčná kapacita vyššia, ako sú alokované financie pre výzvy.

Zároveň je na mieste uviesť, že združenie V7 spolu so SAV predstavuje viac než 80 % výskumného a publikačného potenciálu vedy na Slovensku. A sú to práve výskumné a technicky orientované univerzity spolu s ústavmi SAV, ktoré dokázali okamžite zareagovať na nové potreby v súvislosti s rizikami šírenia koronavírusu. Či už je to náš podiel na výrobe unikátnych PCR testov, produkcia nových ochranných a zdravotníckych pomôcok, alebo inovatívna detekcia prítomnosti fragmentov koronavírusu v odpadových vodách a veľa ďalších konkrétnych aktivít a výsledkov. Preukázanú akcieschopnosť slovenskej vedeckej komunity v kritickej situácii vníma a oceňuje aj široká verejnosť.

O to viac nás preto mrzí absencia dôvery zo strany vlády SR. Rozumieme potrebe realizácie opatrení na zmiernenie ekonomických dopadov koronakrízy, ale nesúhlasíme s tým, aby sa tieto opatrenia diali na úkor vedy a výskumu v navrhovanom objeme, keď napríklad dodatočných 20 mil. eur jednak neschválila vláda SR, jednak nie je zrejmé, na čo konkrétne má uvedený presun slúžiť a do akej miery je relevantný pre boj s pandémiou. A musíme namietať aj spôsob, akým k týmto presunom dochádza.

V rámci riadiacej štruktúry pre podporu výskumu, vývoja a inovácií zo štrukturálnych a investičných fondov EÚ existujú partnerské orgány, v rámci ktorých by sa akékoľvek zmeny alokácie mali prediskutovať. Ide o Radu Výskumnej agentúry, Stálu komisiu Rady vlády SR pre implementáciu RIS3 SK a Radu vlády SR pre vedu, techniku a inovácie. Žiaľ, žiadne z avizovaných zmien neboli s partnermi diskutované, a preto musíme konštatovať, že bol porušený základný princíp partnerstva. Žiadame v budúcnosti tento princíp rešpektovať a striktne dodržiavať.

Žiadame vysvetliť a zdôvodniť znižovanie alokácie na vedu o ďalších 20 mil. eur – aký je účel použitia týchto prostriedkov a ako takýto presun súvisí s bojom proti pandémii. V prípade, že ide o účel, ktorý s pandémiou nesúvisí, žiadame takýto presun nerealizovať.

Sme ochotní tieto kroky vlády SR podporiť, ak dostaneme garancie, že:

• dôjde k naplneniu existujúcich záväzkov vo vzťahu k prebiehajúcim aj indikatívnym výzvam,
  • ostatné naplánované prostriedky budú naďalej k dispozícii vedeckým inštitúciám v plnom rozsahu,
  • dôjde k zdynamizovaniu procesov čerpania (navrhujeme zaviesť systém krízového manažmentu pri riadení eurofondov v budúcom období).

Signatári:

Miroslav Fikar, rektor STU