Hviezdna zostava vedcov štartuje svoju roadshow pre tínedžerov po Slovensku!

V priebehu októbra prichádza do viacerých slovenských miest hviezdna zostava vedeckých osobností, ktoré žiakom posledných ročníkov základných škôl a všetkým stredoškolákom priblížia fascinujúci svet vedy a techniky z celkom iného uhla pohľadu. Na Žilinskej univerzite v Žiline sa podujatie uskutoční 9. októbra 2015 v Aule DATALAN (NG01). Detailné informácie nájdete na stránke: http://vedanadosah.cvtisr.sk/vedecka-roadshow/

V priebehu októbra prichádza do viacerých slovenských miest hviezdna zostava vedeckých osobností, ktoré žiakom posledných ročníkov základných škôl a všetkým stredoškolákom priblížia fascinujúci svet vedy a techniky z celkom iného uhla pohľadu. Okrem interaktívnych prednášok mládež čaká aj mnoho vzrušujúcich pokusov či súťažných úloh. Osobnosti, na čele so svetovo uznávaným profesorom z CERN-u, absolvujú v každom meste aj okrúhly stôl s vedením miestnej samosprávy a vybranými subjektmi z daného kraja. Pri príležitosti Medzinárodného roku svetla 2015 sa vybrané témy Vedeckej roadshow „Čak Vednýodboris a jeho crew“ budú venovať aj problematike svetla.

Fascinujúcej vedeckej roadshow „Čak Vednýodboris a jeho crew“ sa budú môcť zúčastniť tisícky študentov v ôsmych krajoch Slovenska. Vstup je voľný. Pomyselné dvere do sveta technických a prírodovedných odborov mládeži otvoria uznávané vedecké osobnosti na čele                                      s prof. RNDr. Karolom Šafaříkom, CSc., pôsobiacim v Európskej organizácii pre jadrový výskum – CERN vo Švajčiarsku, kde patrí medzi najváženejšie vedecké kapacity (líder projektu ALICE).

Do hviezdnej zostavy ďalej patrí: prof. RNDr. Peter Sýkora, PhD. (pôsobil na prestížnych univerzitách vo Veľkej Británii, USA, Škótsku či v Singapure), prof. Ing. Vladimír Lukeš (medzinárodne uznávaný chemik) či Ing. Gabriel Cibira, PhD. (uznávaný odborník v oblasti elektrotechniky). Prednášať budú aj tvorcovia AeroMobilu, odborníci v oblasti robotiky či molekulárnej biológie.

Čoraz menej mladých ľudí na Slovensku má záujem o vedecké profesie (technické a prírodné vedy). Pomerne rýchlo preto treba zmeniť ich vnímanie a pohľad na vedu a výskum ako taký. Cez pozitívne príklady úspešných slovenských vedcov chceme mládeži v rámci vedeckej roadshow ukázať, aké možnosti im sebarealizácia v oblasti vedy a techniky prináša – cestovanie po svete, spoznávanie zaujímavých osobností či sloboda a priestor pre vlastnú kreativitu,“ vysvetľuje Mgr. Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti.

Viac informácií o projekte, vrátane termínov, miest prednášok a účinkujúcich hostí nájdete na www.vedanadosah.sk

Fascinujúcu vedeckú roadshow „Čak Vednýodboris a jeho crew“ prináša Centrum vedecko-technických informácií SR ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci projektu PopVaT, ktorého cieľom je popularizovať vedu a techniku a motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodovedných a technických odborov. Realizátorom projektu je tím mentorsko-edukačnej platformy pre deti a mládež www.dikymoc.sk.

Koordinátor projektu:

Ing. Martin Michalica, Mobil: 0915/ 795 240; Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.