Výročný vlak 70. KŽD FPEDAS UNIZA na trase Praha – Žilina

Katedra železničnej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinskej univerzity v Žiline (KŽD FPEDAS UNIZA) oslávila 70. výročie vzniku. Pre svoje absolventky, absolventov, partnerov a širokú verejnosť pripravila jazdu výročným vlakom - VLAK 70. KŽD FPEDAS UNIZA pod záštitou rektorov Žilinskej univerzity a Českého vysokého učení technického v Prahe. Výročná jazda vlaku sa uskutočnila 30. 9. - 01. 10. 2022 na trase z Prahy do Žiliny, cez Pardubice, Olomouc, Bratislavu, Zvolen a Košice.

vyrocny-vlak-70-kzd-fpedas-uniza-2.jpg
vyrocny-vlak-70-kzd-fpedas-uniza-1.jpg

Výročný vlak bol tvorený ôsmimi vozňami pre takmer 300 cestujúcich. Stretli sa v ňom bývalí absolventi, v súčasnosti už zamestnanci top manažmentu slovenských, zahraničných spoločností a partneri katedry železničnej dopravy. Najstarší cestujúci výročného vlaku bol pán Ing. Cyril Verbovský, ktorý v roku 1971 „promoval“. Medzi cestujúcimi, boli aj manželské páry, ktorí sa spoznali počas štúdia v Žiline.

vyrocny-vlak-70-kzd-fpedas-uniza-3.jpg
vyrocny-vlak-70-kzd-fpedas-uniza-4.jpg

Cez územie Českej republiky vlakovú súpravu dopravil najmodernejší rušeň Vectron a na území Slovenskej republiky dopravu zabezpečili nostalgické rušne Železničného múzea SR. Vo výročnom vlaku sa stretli odborníci z viacerých oblastí dopravy a logistiky. Zo súčasnosti sme sa vrátili do minulosti a zároveň v  prítomnosti sme uvažovali o budúcnosti.

Jazda výročným vlakom pri príležitosti 70 rokov založenia Katedry železničnej dopravy FPEDAS UNIZA

ROZHOVORY

Vo vlaku sme spomínali na to, čo bolo, čo je a čo bude ...

Katedra má za sebou 70 rokov vzdelávania a spolupráce s partnermi z praxe. Výskumné projekty, stáže a exkurzie študentov si pamätajú i absolventi katedry, ktorí dnes zastávajú významné pozície nie len v podnikovej praxi. Absolventi aj v súčasnosti spolupracujú so svojou alma mater ako partneri. Pozvanie na jazdu výročným česko-slovenským vlakom prijali aj partneri zo zahraničných vysokých škôl: ČVÚT Praha, MUNI Brno, VŠTE České Budějovice, Univerzita Pardubice, Vysoká škola logistiky Přerov,  vysoká škola banská Ostrava, Univerzita Záhreb, Univerzita Berlín. Zástupcovia ministerstva dopravy a  výstavby a Dopravného úradu rovnako prijali pozvanie na výročnú jazdu.

Zodpovedná osoba za obsah aktuálnej podstránky: Mgr. Adriana Valentovičová / tel.: +421 41 513 5129 / e-mail: adriana.valentovicova@uniza.sk