Kde sa učia študenti programovať a hrať? V novovzniknutom GAMElab v Žiline

Katedra multimédií a informačno-komunikačných technológií na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií (KMIKT FEIT UNIZA) vzdeláva mladých ľudí s technickými zručnosťami a kreatívnou dušou umelca, ktorému záleží na budúcnosti Slovenska v digitálnej dobe. Študentov pripravuje pre potreby pracovného trhu, učí ich spolupráci s domácimi aj zahraničnými študentmi a spoluvytvára tak výnimočné projekty, ktoré prinášajú inovatívne nápady. Koncom novembra 2020 FEIT UNIZA otvorila novú multimediálnu miestnosť zameranú na herný dizajn, laboratórium herného dizajnu, GAMElab.

FEIT otvorila 27. 11. 2020 GAMElab, v ktorom spája programátorskú aj grafickú časť do unikátneho celku. Študenti inžinierskeho štúdia získajú neoceniteľné skúsenosti s vytváraním hier, budú ich vedieť naprogramovať, nadizajnovať a aplikovať. Umožní im to nové a moderné vybavenie v miestnosti GAMElab.

GAMElab bol slávnostne otvorený v minimalistickom štýle, za účasti prof. Ing. Jozefa Jandačku, PhD., rektora UNIZA, doc. PaedDr. Petra Hockicka, PhD., prodekana FEIT a prof. Ing. Róberta Hudeca, PhD., vedúceho katedry KMIKT. GAMElab bolo možné vybudovať na základe finančnej podpory projektu Interreg Poľsko-Slovensko - PLSK.03.01.00-24-0181/18 GAME JAM ako nová didaktická metóda. Zlepšenie kvality vzdelávania v oblasti nových technológií na poľsko-slovenskom pohraničí. (https://feit.uniza.sk/gamejam).

GAMElab sa prezentoval zážitkovo, prítomní hostia mali jedinečnú možnosť vyskúšať si 2D/3D hry vytvorené študentami, ale aj moderné technológie ako virtuálna realita, rozšírená realita, 3D skenovanie a 3D tlač.

Laboratórium GAMElab je moderne udržiavaná miestnosť s jednoduchými líniami (zatemňujúce rolety, funkčný nábytok, flipchart ) a kvalitne vybavená hernými počítačmi, ktoré sú vhodné na tvorbu a testovanie tých najnáročnejších hier a 3D renderov.

V jedinečnom priestore GAMElab sa bude učiť, ale aj hrať, pracovať samostatne aj v tímoch, na zadaných alebo vlastných projektoch, v rámci predmetu alebo aj vo voľnom čase. Študenti FEIT majú možnosť využívať techniku a zariadenia GAMElab pri svojej práci i mimo vyučovaciu dobu. Aj touto formou FEIT buduje silnú komunitu mladých talentovaných nadšencov herného priemyslu a IT, mení stereotypy vo vzdelávaní, učiteľ a študent spolupracujú pri uskutočňovaní študentských nápadov a start-upov (napr. Mynd SK s.r.o.) GAMElab môže študentom pomôcť v rozbehnutí zmysluplnej kariéry či v podnikateľskom pláne.

Študenti majú kontakt s najnovšími technológiami, ako sú herné konzoly, virtuálna realita, 3D snímanie priestoru, 3D scan a pod. Aj preto vytvárajú zmysluplné výstupy s kontextom vo forme semestrálnych a záverečných prác ako napr.: Gardener, Morava, Pac man 3D, UNIZA race, Space Race, Terraniza, Wondermaze, Wabanaki, FEITLab VR, Lada, Lumi, Curling, UNIZA Zombie Apocalypse a iné.

„Všetky významné objavy a vynálezy vedy i umelecké diela sa zrodili v súlade techniky a umenia. Našich študentov učíme formou hier programovať a rozumieť širokospektrálnemu „jazyku médií“ tak, aby využili svoj potenciál naplno. Nová zmodernizovaná miestnosť – GAMElab je vynikajúci prostriedok pre uskutočnenie ich cieľa byť úspešným game-dizajnérom,“ povedal prof. Ing. Róbert. Hudec, PhD., vedúci KMIKT FEIT UNIZA.

Game Design je jedným z najväčších zábavných odvetví na svete, jeho príjmy výrazne prevyšujú filmový priemysel (za rok 2018 dosiahol herný priemysel tržby v hodnote 151 miliárd dolárov, pričom filmový 41 mld. a hudobný 20 mld.). V súčasnosti sú preto veľmi žiadaní dizajnéri, vývojári a umelci videohier. Mladých ľudí svet videohier veľmi baví a aj z tohto dôvodu sa FEIT UNIZA snaží vyhovieť požiadavkám študentov, ktorí majú záujem o štúdium multimédií, informačno-komunikačných technológií a umenia (grafika, dizajn). Pre potreby praxe vzdeláva podľa celosvetových trendov, komplexne a synergicky prepája jednotlivé oblasti tak, aby študenti dokázali riešiť aj dôležité spoločenské výzvy vo virtuálnom svete.

Mgr. Adriana Valentovičová
30112020 TS otvorenie GAMElab01