UNIZA začína nový semester v modernejších priestoroch

Žilinská univerzita v Žiline (UNIZA) pokračuje v modernizácii svojho areálu na Veľkom Diele. Aktuálne otvára dve zrekonštruované budovy – AS a univerzitnú knižnicu. Žilinská univerzita tak opäť vytvára  atraktívnejšie podmienky pre prácu a štúdium svojich zamestnancov a študentov. K užívaniu boli obe budovy slávnostne odovzdané 16. februára 2017 v priestoroch Univerzitnej knižnice Žilinskej univerzity. Prostriedky na rekonštrukciu pochádzajú zo štrukturálnych a investičných fondov EÚ.

Projekty rekonštrukcie objektov UNIZA boli zamerané na zníženie ich energetickej náročnosti.  Rekonštrukčné práce zahŕňali komplexné zateplenie budov, obnovu vykurovacieho systému a výmenu osvetlenia za LED svietidlá. „Zrekonštruované budovy oboch objektov sú výsledkom úspešne realizovaných projektov 6. výzvy Operačného programu Kvalita životného prostredia zameranej na zníženie energetickej náročnosti verejných budov, ktorú vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry“, priblížil prorektor pre rozvoj Žilinskej univerzity prof. Jozef Jandačka. Rekonštrukciou sa stali budovy nízkoenergetickými a zo súčasnej energetickej triedy D budú z hľadiska potreby primárnej energie zaradené do energetickej triedy A0.

Budova s dnešným označením AS bola postavená v roku 1992 z dôvodu potreby zvýšenia výučbovej kapacity. Učebne a auly v AS sú celouniverzitné, využívajú ich všetky fakulty UNIZA. Priemerné využitie celkovej hodinovej kapacity miestností počas týždňa dosahuje 95 %. Rekonštrukcia budovy prinesie celkovú úsporu energie 205 MWh/rok, čo predstavuje zníženie emisií CO2 o 79 t/rok. Ročné náklady klesnú približne o 18 000 EUR.

Budova univerzitnej knižnice sa nachádza v blízkosti ubytovacieho zariadenia univerzity Veľký Diel. Skolaudovaná bola v roku 1992. Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity  je centrálnym, koordinujúcim a metodicky riadiacim pracoviskom pre zabezpečenie knižnično-informačných činností v rámci profilácie Žilinskej univerzity a poskytuje komplexné služby nielen pre študentov a zamestnancov univerzity, ale aj pre verejnosť v celom regióne. V budove knižnice sa realizáciou projektu  dosiahne celková úspora energie 90 MWh/rok, čo predstavuje zníženie emisií  CO2 o takmer 34 t/rok a znamená ročnú úsporu nákladov na energie okolo 9 000  EUR.

Moderný campus Žilinskej univerzity vybavený špičkovou technikou a laboratóriami, situovaný v príjemnom prostredí vedľa žilinského lesoparku, v dostupnej vzdialenosti od internátov aj centra mesta, je v prostredí slovenských univerzít unikátny. Popri úsporách energie a financií, tak postupné modernizácie a rekonštrukcie budov znamenajú dôležité kroky pre kontinuálne zvyšovanie kvality a atraktivity prostredia pre prácu a štúdium na Žilinskej univerzite.

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing
Ing. Katarína Géčová