Absolventi Žilinskej detskej univerzity prekvapia vedomosťami – od vesmíru cez virtuálnu realitu až po fungovanie internetu

Aká bola cesta človeka na Mesiac, ako sa hýbu vlny, ako sa riadi vlak či ako svietia polovodiče – to je len zlomok tém, ktorým sa venovali detskí študenti jubilejnej Žilinskej detskej univerzity, ktorá sa na Žilinskej univerzite konala v prvý júlový týždeň.

Cieľom organizátorov Žilinskej detskej univerzity je už desať rokov podnecovať záujem detí základných škôl vo veku 8 až 12 rokov o prírodné a technické vedy. Desiatky pedagógov všetkých fakúlt ŽU deťom každoročne hravou a kreatívnou formou odokrývajú tajomstvá a zaujímavosti zo sveta najmä prírodných vied.   „Pilierom Žilinskej detskej univerzity je popularizácia výsledkov vedy a techniky, ktoré detským študentom prezentujeme hravou formou. Aktivity organizujeme v našich špeciálnych laboratóriách, využívame množstvo pomôcok, robíme rôzne pokusy. Deti to veľmi baví, sú vnímavé, veľa sa pýtajú,“ približuje Doc. PaedDr. Peter Hockicko, PhD., organizátor Žilinskej detskej univerzity. Desiaty ročník Žilinskej detskej univerzity priniesol niekoľko noviniek. Tento rok napríklad po prvýkrát veľmi úspešne prednášal detským študentom aj študent gymnázia, ktorý v minulosti taktiež absolvoval detskú univerzitu na ŽU.

Nabitý a rôznorodý rozvrh týždňa Žilinskej detskej univerzity doplnila utorková návšteva radnice, či štvrtkový „výjazd“ na letisko Žilina. „Najviac sa mi páčila prednáška o vesmíre, hviezdach a Zemi. Naučil som sa o gravitácii a atómoch,“ hovorí bakalárik Jožko. „Mňa bavila prednáška o virtuálnej realite, počas ktorej sme robili pokus so špeciálnymi okuliarmi, ale aj laserová show a  dopravné laboratórium, kde sme sa si mohli vyskúšať ako sa vypraví vlak zo železničnej stanice“, dopĺňajú ho bakalárikovia Jakub a Timotej. Nikolka, ktorej sa veľmi páčili hry po vyučovaní, odporúča aj ostatným deťom, aby sa zapojili do Žilinskej detskej univerzity: „Naučíte sa mnoho zaujímavého a nájdete si nových kamarátov.“

Žilinskú detskú univerzitu absolvovalo za desaťročie svojej existencie viac ako 1 300 bakalárikov a inžinierikov. „Veľmi nás teší, že niektorí z prvých absolventov Žilinskej detskej univerzity sa stali už riadnymi študentmi Žilinskej univerzity,“ uviedol prorektor pre vzdelávanie ŽU Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Zoznam tém prednášok a cvičení pre študijný program bakalárik:

Prednášky:                                                      Cvičenia:

• Ako sa kreslia čísla Ako sa riadi vlak
  • Mestá v tvare hviezdice             Počítačový škriatok
  • Ako sa riadi vlak Ako dlho brzdí auto
  • Naučme sa kombinovať Dopravné stavby - tunely
  • Ako sa veci hýbu Zvuk a ultrazvuk
  • Ako sa hýbu vlny Ako svietia polovodiče
  • Ako veci vidíme Ako sa robí film
  • Ako svietia polovodiče             Ako chrániť ľudský život
  • Ako môžeme zviditeľniť teplotu Autodráha