Univerzitní vedci na filmovom festivale

Medzinárodný filmový festival o trvalo udržateľnom rozvoji EKOTOPFILM 2014 už o pár dní zavíta aj do Žiliny. Uskutoční sa 27. - 28. novembra 2014 v OC Mirage. Program festivalu je nabitý - ponúkne návštevníkom filmové projekcie, besedy s ich tvorcami, ale aj ochutnávky zdravých jedál, workshopy či kreatívne hry pre deti. Súčasťou programu filmového festivalu však bude aj zaujímavá prezentácia Žilinskej univerzity v Žiline (ŽU).

 

Počas dvoch festivalových dní sa budú môcť návštevníci v Žiline stretnúť aj s univerzitnými pedagógmi a výskumníkmi. Súčasťou prezentácie ŽU bude napríklad aj čoraz známejší oranžový elektromobil Edison skonštruovaný na Strojníckej fakulte ŽU. Vo festivalovej junior zóne majú vedci z univerzity pripravené pre žiakov základných škôl workshopy na témy: Ako vnímame teplo? a Zvuk a hluk - čo je ticho a čo hlasno?

 

V piatok v čase od 17-tej hodiny sa v premietacej sále „Prosperita“ uskutočnia prednášky univerzitných expertov o vybraných projektoch týkajúcich sa ochrany životného prostredia. Stavebná fakulta ŽU sa aktuálne venuje spracovaniu spoločnej štúdie pre zachovanie životného prostredia zameranej na skúmanie príčin zhoršenej kvality ovzdušia v československom prihraničí Moravskosliezskeho a Žilinského kraja. Viac o tejto problematike vysvetlia výskumníci v prezentácii Doprava ako integrovaná súčasť udržateľného rozvoja.  

 

Prečo by sa mala venovať pozornosť rozvoju podmienok pre cyklistov  na Slovensku? Môže skutočne cyklodoprava konkurovať individuálnemu motorizmu na Slovensku? Aké sú dobré príklady z miest, ktoré predtým neboli vyslovene cyklistické? Kto by rád spoznal odpoveď na tieto otázky, má na to jedinečnú príležitosť na prezentácii Cyklistická doprava – možnosti riešenia v  podmienkach Slovenska.

 

Cieľom prednášky (Ne)Ekologické palivá a ich spaľovanie je poukázať na správne spôsoby spaľovania palív s čo najväčšou účinnosťou a čo najmenším zaťažením životného prostredia.

 

V súčasnosti prebieha veľmi intenzívna diskusia na tému elektromobility a vývoja elektrických vozidiel nielen v európskych krajinách, ale aj vo svete. Avšak v porovnaní s konvenčnými automobilmi je stále cena elektrických vozidiel relatívne vysoká. O cieľoch a možnostiach vývoja elektromobilov a ich budúcnosti sa návštevníci dozvedia z prednášky Elektromobilita ako súčasť Žilinskej univerzity.

 

Ing. Katarína Géčová

Oddelenie medzinárodných vzťahov a styku s verejnosťou

© 2016 Žilinská univerzita v Žiline. Všetky práva vyhradené.

EN Menu