Výnimočný míľnik v existencii Žilinskej univerzity v Žiline – 65. akademický rok otvorený

V poradí 65. akademický rok na Žilinskej univerzite v Žiline slávnostne otvorí rektorka Dr. h. c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD. v pondelok, 25. Septembra 2017. V tomto jubilejnom akademickom roku sa bude na siedmich fakultách (Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Strojnícka fakulta, Elektrotechnická fakulta, Stavebná fakulta, Fakulta riadenia a informatiky, Fakulta bezpečnostného inžinierstva a Fakulta humanitných vied) vzdelávať 7 775 študentov spolu v 179 akreditovaných študijných programoch vo všetkých formách a stupňoch vysokoškolského štúdia.

„Vstupujeme do jubilejného a zároveň volebného 65. akademického roka 2017/2018. Otvárame ďalší nepopísaný čistý list v príbehu univerzity a jej nových študentov. Hneď na začiatku sme pootvorili dvere na najlepšiu verejnú univerzitu na svete Kalifornskú univerzitu v Berkeley. Našou úlohou teda aj naďalej zostáva vytvárať optimálne podmienky na štúdium pre tých, ktorí sa rozhodli študovať na Žilinskej univerzite, pre výskumníkov, ktorí majú talent a danosti pre slobodné vedecké bádanie, pre učiteľov a všetkých spolupracovníkov, ktorých snahou je prinášať nové poznatky a byť prínosom pre našu alma mater,“ zhodnotila Dr. h. c. prof. Ing. Tatiana Čorejová, PhD., rektorka Žilinskej univerzity v Žiline.

Zo všetkých prijatých uchádzačov sa do bakalárskeho štúdia zapísalo 2 225 študentov, z toho 2 096 študentov bude denných a 129 externých. Univerzitu teší aj pozitívny trend v počte zapísaných zahraničných študentov. V tomto roku sa bude na UNIZA vzdelávať 167 študentov z krajín mimo SR, čo je o 41 viac ako v akademickom roku 2016/2017. V prvý týždeň akademického roka je k dispozícii už tradične Infopoint – miesto, na ktorom súčasní študenti ochotne pomôžu a poradia študentom prvých ročníkov zorientovať sa v novom prostredí.

Štruktúra a počty študijných programov sú racionalizované v rámci komplexnej akreditácie univerzity. V súčasnosti fakulty ponúkajú študijné programy inovované v súlade s najnovšími výsledkami vedy a v súlade s potrebami praxe, ale aj niekoľko úplne nových atraktívnych programov, napr. autotronika, bezpečnosť a ochrana kritickej infraštruktúry, počítačové modelovanie a simulácie v strojárstve, finančný manažment, technológia údržby lietadiel, aplikovaná telematika, fotonika, inteligentné informačné systémy, plánovanie dopravnej infraštruktúry, celouniverzitný študijný program alpínska a vysokohorská ekológia na Výskumnom ústave vysokohorskej biológie so sídlom v Tatranskej Javorine a ďalšie.

Každoročne pomáhajú odborové a podnikové štipendiá a štipendijné stáže vo významných spoločnostiach z oblasti strojárenstva a dopravy zvyšovať záujem najmä o technické študijné programy. Odborové štipendiá sú poskytované viac než 1 000 študentom určených študijných programov každý rok. Taktiež môžu študenti získať motivačné štipendiá prospechové, mimoriadne alebo fakultné, ak budú mať výborný prospech, prípadne dosiahnu mimoriadny výsledok v oblasti štúdia, výskumu, športovej či umeleckej činnosti, Žilinská univerzita sa vo veľkej miere snaží vytvárať pre svojich študentov a zamestnancov priaznivé podmienky pre štúdium a prácu. Počas predchádzajúcich mesiacov došlo k rekonštrukcii niekoľkých budov UNIZA zo štrukturálnych fondov Operačného programu Kvalita životné ho prostredia - Zníženie energetickej náročnosti budov Žilinskej univerzity v Žiline. Zrekonštruovali sa internáty a postupne prebiehajú rekonštrukcie aj na iných budovách univerzity.

Novozrekonštuovaná Univerzitná knižnica UNIZA sa rozhodla zakomponovať jeden úspešný Start-Up roku 2015 do akademického prostredia - ide o spojenie novej technológie vo forme smart - inteligentnej lavičky, nabitej mnohými funkciami (USB nabíjanie mobilných zariadení, tepelne regulované sedenie apod. pomocou ekologických solárnych panelov) a tradičnej formy vypožičania si knihy prostredníctvom už známych knižničných búdok, ktorú môžeme nájsť napríklad v žilinskom lesoparku, resp. pri Vodnom diele Žilina. Univerzitná knižnica je prvou inštitúciou, ktorá nainštalovala inteligentnú lavičku v žilinskom regióne.

Ing. Martina Slavíková