Letecký deň na letisku Žilina prilákal niekoľko tisíc návštevníkov

Zaujímavý program, výborná atmosféra a počasie bez jedinej kvapky dažďa – to sú hlavné charakteristiky Leteckého dňa 2013 v Dolnom Hričove. Podujatie organizovala Žilinská univerzita v Žiline (ŽU) pri príležitosti 60. výročia svojho založenia. Leteckým dňom si organizátori navyše pripomenuli aj 110. výročie vzletu prvého lietadla, ktoré v roku 1903 skonštruovali bratia Wrightovci.

V hlavnom programe Leteckého dňa predviedli divákom svoje umenie zamestnanci a absolventi Katedry leteckej dopravy Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov ŽU, piloti z aeroklubov zo Slovenska a Čiech, ako aj letci z Poľska, Rakúska, Talianska a Švajčiarska. Skupinové prelety, rekonštrukcie leteckých bojov II. svetovej vojny, prelety historických lietadiel, ukážku záchrannej akcie vrtuľníkom, či dych vyrážajúce ukážky leteckej akrobacie obdivovalo zo zeme viac ako 3000 divákov. Nielen najmenších účastníkov zlákalo posadiť sa priamo do kokpitu lietadiel, ktoré boli vystavené priamo v areáli podujatia. K vyvrcholeniam programu Leteckého dňa patrilo určite vystúpenie už legendárnych Očovských bačov na vetroňoch L23, ale aj prelet vládneho špeciálu, ktorý sa nad žilinským letiskom objavil v celej svojej kráse na sekundu presne tak, ako to kapitán na palube organizátorom prisľúbil. Rešpekt a obdiv u divákov vzbudil blok vzdušných síl OS SR predovšetkým preletom stíhačiek MIG-29 a zoskokom parašutistov 5. pluku špeciálneho určenia z vrtuľníka Mi-171.

Leteckému dňu na letisku Žilina v Dolnom Hričove prialo aj počasie. Hoci sa párkrát obloha nad areálom zatiahla a pršalo v blízkom okolí, na divákov, či pristávaciu dráhu letiska nespadla ani jedna dažďová kvapka.

Ing. Katarína Géčová

Oddelenie medzinárodných vzťahov a styku s verejnosťou