Nová dimenzia cestovania. Žilinská univerzita získala grant

[nasazilina.sme.sk; 07/06/2017; Žilina / Spravodajstvo; redakcia] Link na zdroj

Žilinská univerzita v Žiline získala prestížny grant z programu Európskej komisie Horizont 2020 pre projekt "Mobility and Time Value". Tento mimoriadny úspech dosiahol tím pracovníkov projektu ERAdiate, ktorý je pilotným projektom 7. rámcového programu v rámci iniciatívy Európskej komisie ERA Chair.

"Som veľmi rada, že projekt v tradičnej oblasti výskumu Žilinskej univerzity v Žiline, ktorou je doprava, prešiel úspešne hodnoteniami v rámci programu H2020 Európskej komisie a bude financovaný. Je to výborný výsledok spolupráce nadnárodného tímu projektu ERA Chair - ERAdiate pre inteligentné systémy v doprave na našej univerzite," uviedla rektorka Žilinskej univerzity Tatiana Čorejová.

Projekt s celkovým rozpočtom takmer 2 milióny eur, ktorého koordinátorom je Žilinská univerzita, bude financovaný v rámci schémy "Výskum a inovácie" počas tridsiatich mesiacov. Medzi partnerov projektu patria významné centrá a inštitúcie zaoberajúce sa dopravou a dopravným plánovaním zo Španielska, Portugalska, Belgicka, Švajčiarska a Fínska.

Hlavným zámerom projektu "Mobility and Time Value" je štúdium a výskum v novej oblasti, ktorou je "hodnota času cestovania". Výsledky budú využiteľné hlavne pre plánovanie dopravy, dopravných inžinierov, ekonómov a riadiace subjekty v kontexte projektov pre lepšie využitie dopravnej infraštruktúry.

Cieľom projektu je posunúť úroveň výskumu pre hodnotenie cestovného času na základe zberu a vyhodnotenia dát v rámci celej Európy. Dáta budú zbierané pomocou aplikácie v mobilnom zariadení, ktorú vyvinie konzorcium riešiteľov projektu, a ktorá kombinuje a integruje funkcie existujúcich aplikácií s vytvorením novej pridanej hodnoty pre plánovanie dopravnej infraštruktúry.

Pomocou tejto mobilnej aplikácie tak môžu koncoví používatelia ľahšie sledovať, rozumieť a prehodnocovať rozhodnutia pri cestovaní tak, aby viedli k čo najlepšiemu využitiu ich voľného času v súlade s osobnými preferenciami, životným štýlom, záujmami a v neposlednom rade i rozpočtom.

"ERAdiate tím bude pri implementácii projektu spolupracovať s viacerými fakultami univerzity. Získanie tohto prestížneho projektu je príkladom šírenia dobrých skúseností a pridanej hodnoty ERA Chair projektu a jeho tímu pre vedeckú komunitu Žilinskej univerzity, ale aj pre tých, ktorí cestujú a využívajú dopravné prostriedky a dopravnú infraštruktúru," povedal koordinátor projektu ERAdiate Milan Dado.

Súbor dát o správaní a mobilite získaný počas projektu bude dostupný pre vedeckú komunitu ako stimulácia ďalšieho výskumu v tejto oblasti.